Chess Club Veria - Hellas

Chess Club Veria

        ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ Σ.Ο. ΒΕΡΟΙΑΣ

Με 5 προκρίσεις για το 29ο Πανελλήνιο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι 2017 από τους μαθητές του Σ.Ο. ΒΕΡΟΙΑΣ

 Με διακρίσεις, πρωτιές και προκρίσεις των παιδιών του Νομού μας διεξήχθη την Κυριακή 5 Μαρτίου στην Πτολεμαΐδα το 11ο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Κ.Δ. Μακεδονίας 2017 . Συμμετείχαν 194 μαθητές-τριες από πρωτοβάθμια & δευτεροβάθμια εκπαίδευση από 9 Νομούς (Καστοριάς, Ημαθίας, Κοζάνης, Πιερίας, Κιλκίς, Πέλλας, Φλώρινας, Γρεβενών). Από τον Νομό μας συμμετείχαν συνολικά 42 μαθητές-τριες.

Οι αγώνες έγιναν υπό την παρουσία των γονέων, των τοπικών αρχών, από τον πρόεδρο της Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων Κεντροδυτικής Μακεδονίας και από Διευθυντές Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Παρόλο ότι υπήρξαν πολλές απουσίες από ισχυρούς διεκδικητές για μετάλλια τελικα η συγκομιδή  ήταν αρκετά ικανοποιητική ένα κύπελλο, δύο αργυρά και τέσσερα χάλκινα μετάλλια .

Οι διακριθέντες σκακιστές-στριες είναι οι παρακάτω:

ΝΗΠΙΑ

1ος ΧΑΤΖΗΠΑΝΤΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ (12ο Νηπιαγωγείο Βέροιας)

 

Α’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Με το ξεκίνημα στο χώρο του σκακιού κατευθείαν στον βάθρο των νικητών. Η Έκπληξη!!.

3ος  ΓΚΟΓΚΟΣ ΔΑΜΙΑΝΟΣ (Δημοτικό Πατρίδας)  

3η   ΤΑΧΜΑΤΖΙΔΟΥ ΤΑΤΙΑΝΑ (Δημοτικό Πατρίδας) (Κατηγορία Κοριτσιών)

5η ΚΑΡΑΤΖΑ ΒΕΛΒΕΤ - ΡΑΦΑΗΛΙΑ (9ο Δημοτικό Βέροιας) (Κατηγορία Κοριτσιών)

 

Β’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

6ος  ΝΑΚΙΤΣΑΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ (2ο Δημοτικό Βέροιας) 

9ος ΚΟΥΤΟΒΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (5ο Δημοτικό Βέροιας)

13ος ΚΥΡΙΑΖΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Δημοτικό Πατρίδας)

 

Γ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

8ος ΠΑΛΟΥΚΙΔΗΣ ΑΝΕΣΤΗΣ (2ο Δημοτικό Βέροιας)

15ος ΓΚΟΓΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Δημοτικό Πατρίδας)

και ακολουθούν

ΚΥΡΙΑΖΙΔΗΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ (Δημοτικό Πατρίδας)

ΣΟΦΟΛΟΓΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (5ο Δημοτικό Βέροιας)

ΧΑΤΖΗΠΑΝΤΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (12ο Δημοτικό Βέροιας)

ΓΚΑΖΙΟΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ (3ο Δημοτικό Νάουσας)

 

Δ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

3ος   ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (9ο Δημοτικό Βέροιας) 

Μαχητικός με μέλλον έδειξε ότι μπορεί να φιγουράρει άνετα στις πρώτες θέσεις. 

και ακολουθούν

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (9ο Δημοτικό Βέροιας)

ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (1ο Δημοτικό Βέροιας)

ΣΑΡΗΓΙΑΝΝΙΔΟΥ ΜΑΡΙΛΕΝΑ (1ο Δημοτικό Βέροιας)

ΘΕΟΔΩΣΙΑΔΟΥ ΑΡΤΕΜΙΣ (Δημοτικό Πατρίδας)

ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗ ΙΩΑΝΝΑ (5ο Δημοτικό Βέροιας) 

ΚΡΕΜΛΙΔΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ (Δημοτικό Πατρίδας)

 

Ε’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

   ΚΑΦΕΤΖΗ ΙΩΑΝΝΑ (9ο Δημοτικό Βέροιας)  (Κατηγορία Κοριτσιών)

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονια μένει σταθερά στην κορυφή. 

8ος ΝΑΚΙΤΣΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (2ο Δημοτικό Βέροιας)

με σοβαρότητα πετυχε την καλύτερη απόδοση του

και ακολουθούν

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ (9ο Δημοτικό Βέροιας)

ΜΟΤΣΙΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ (7ο Δημοτικό Βέροιας)

ΤΑΧΜΑΤΖΙΔΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ (Δημοτικό Πατρίδας)

   

ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

2ος  ΤΣΙΛΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (10ο Δημοτικό Βέροιας)

Σταθερή ανοδική πορεία όπου τον κατατάσσουν σε ανερχόμενο αστέρι του αθλήματος.  

 ΚΩΤΣΙΔΟΥ ΑΓΑΠΗ (Κατηγορία Κοριτσιών)

Η έκπληξη των αγώνων από μια σκακίστρια που μόλις άρχισε να παίζει σκάκι. 

5ος ΓΚΑΖΙΟΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (3ο Δημοτικό Νάουσας)

Στην πιο δύσκολη κατηγορία έδειξε ότι εάν θέλει μπορεί να καταφέρει πολλά 

10ος  ΚΥΡΙΑΖΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Δημοτικό Πατρίδας)

Βαδίζει με σταθερά βήματα σε ανοδική σκακιστική τροχιά.

και ακολουθούν

ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (3ο Δημοτικό Νάουσας)

ΑΝΔΡΕΑΔΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ-ΕΛΠΙΔΑ (10ο Δημοτικό Βέροιας)  

 

 Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

4ος  ΠΙΠΕΡΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (6ο Γυμνάσιο Βέροιας)

Ταλαντούχος σκακιστής που εάν πιάσει απόδοση δεν τον σταμάτα κανείς.

Οι διακριθέντες προκρίνονται για την τελική φάση στο 29ο Πανελλήνιο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι 2017 που θα διεξαχθεί από 8 έως 10 Απριλίου 2017 στο Λουτράκι Κορινθίας.

 

Ο Σκακιστικός Όμιλος Βέροιας συγχαίρει όλα τα παιδιά για τις εξαιρετικές αποδόσεις τους όπως επίσης και τους γονείς που είναι αρωγοί όλης αυτής της προσπάθειας.

   ΚΥΠΕΛΑ & ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΟ ΒΕΡΟΙΑΣ

ΚΥΠΕΛΑ & ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ Σ.Ο. ΒΕΡΟΙΑΣ

ΣΤΟ 1ο ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΚΑΚΙΟΥ «ΒΕΡΟΙΑ» 2016

 

 

 

Με επιτυχία διεξήχθη την Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016 το 1ο τουρνουά σκακιού «ΒΕΡΟΙΑ» 2016 που διοργάνωσε ο Σ.Ο. Βέροιας σε συνεργασία με την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας (Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ.).

 

Οι σκακιστές του Νομού μας αποκόμισαν συνολικά 8 μετάλλια  (1 Χρυσό, 3 Αργυρά, 4 Χάλκινα) και 1 Κύπελλο για την ομάδα του Σ.Ο. Βέροιας.

Πραγματοποιήθηκαν δύο τουρνουά το πρώτο άνω των δεκατριών ετών και το δεύτερο κάτω των δώδεκα ετών ενώ το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων. Το τουρνουά είναι το 3ο της σειράς GRAND PRIX 2016-17. Συμμετείχαν 19 σύλλογοι και 102 σκακιστές και σκακίστριες από διαφορες πόλεις της ένωσης και όχι μονο (Βέροια, Βόλος, Γιαννιτσά, Έδεσσα, Θεσσαλονίκη, Κατερίνη, Κοζάνη, Μακροχώρι, Νάουσα, Πατρίδα Ημαθίας, Πτολεμαΐδα, Σερβία, Φλώρινα).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων έχουν ως εξής:

Στο Β' Τουρνουά (κάτω των δώδεκα) στην Γενική κατάταξη σε σύνολο 69 παικτών:

2η θέση Τσιλίδης Χρήστος (Σ.Ο. Βέροιας)

3η θέση Ραφτόπουλος Εμμανουήλ (Σ.Ο.Βέροιας)

 

Στην Ομαδική βαθμολογία σε σύνολο 19 ομάδων:

θέση Σ.Ο. Βέροιας  - Κύπελλο

 

Στις επιμέρους κατηγορίες οι σκακιστές-στριες τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Κ08

2η θέση Τσακίρης Απόστολος (Σύλλογος Άρωμα & Έκφραση Τέχνης – Νάουσα)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Κ10

3η θέση Κωνσταντινίδης Δημήτριος (Σ.Ο Βέροιας)

1η θέση Ραφτοπούλου Κωνσταντίνα (Σ.Ο Βέροιας)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Κ12

2η θέση Τσιλίδης Χρήστος (Σ.Ο. Βέροιας)

3η θέση Ραφτόπουλος Εμμανουήλ (Σ.Ο. Βέροιας)

3η θέση Κοτσίδου Αγάπη (Μακροχώρι)

 

Τα  περισσότερα παιδιά του Νομού μας κατέκτησαν υψηλές θέσεις στις κατηγορίες τους και απέκτησαν πολύ καλή εμπειρία ώστε να είναι έτοιμοι για το επόμενο Grand Prix που θα γίνει στις 18 Δεκεμβρίου στην Φλώρινα.

Περισσότερες πληροφορίες για το τουρνουά επισκεφτείτε τις ιστοσελίδες:

 http://www.chess-results.com/tnr251717.aspx?lan=19

 http://www.chess-results.com/tnr251716.aspx?lan=19

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους όσους συνέβαλαν στην επιτυχία του τουρνουά και συγκεκριμένα:

Τον Πρόεδρο της Δημοτικής Κοινότητας Μακροχωρίου κ. ΚΕΧΑΪΔΗ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗ και τον Πολιτιστικό Σύλλογο Πατρίδας «Ευστάθιος Χωραφάς».

 

Και τους Χορηγούς μας:

 

MAYΡΟΜΙΧΑΛΗ (ΨΗΤΟΠΩΛΕΙΟ ΤΟ ΠΑΝΘΕΟΝ), ΥΦΑΝΤΙΔΗ ΓΙΑΝΝΗ (Cafe ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΧΑΝΙ), ΠΟΥΛΤΣΙΔΗ (KIKU), ΧΑΤΖΗΜΑΣΟΥΡΑΣ (ΜΑΡΚΕΤ ΚΡΕΑΤΩΝ), ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΜΠΟΡΙΑΣ ΚΑΦΕ "Julius Meinl"

             1ο ΑΝΟΙΚΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΚΑΚΙΟΥ "ΒΕΡΟΙΑ" 2016

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ:

 Ο Σκακιστικός Όμιλος Βέροιας σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ προκηρύσσουν το 1ο τουρνουά σκακιού «ΒΕΡΟΙΑ» 2016 το οποίο θα διεξαχθεί στο Μακροχώρι Ημαθίας την Κυριακή  20 Νοεμβρίου 2016.Το τουρνουά είναι το 3ο της σειράς GRAND-PRIX 2016-17 της ΕΣΣΚΕΔΥΜ.

     Οι αγώνες του τουρνουά είναι με διεθνή αξιολόγηση ΕΛΟ της FIDE              ( Rapid ratings)

 

1.    ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:  Το σύστημα αγώνων θα είναι «ελβετικό» 7 γύρων.  Θα διεξαχθούν δύο ξεχωριστά τουρνουά. Στο πρώτο τουρνουά θα πάρουν μέρος οι σκακιστές ηλικίας από δεκατρία (13) ετών και άνω (σκακιστές που γεννήθηκαν από το έτος 2003 και πριν) και στο δεύτερο τουρνουά θα πάρουν μέρος οι σκακιστές ηλικίας από δώδεκα (12) ετών και κάτω (σκακιστές που γεννήθηκαν από το έτος 2004 και έπειτα). 

2.    ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Στο τουρνουά μπορούν να συμμετέχουν όσοι  σκακιστές και  σκακίστριες το επιθυμούν χωρίς να υποχρεούνται να διαθέτουν δελτίο αθλητή.

3.    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:

ΩΡΑ

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

10:00-10:30

Άφιξη-Επιβεβαίωση Συμμετοχών

10:30-11:00

Κληρώσεις-Τακτοποίηση στην αίθουσα

11:00-11:45

1ος Γύρος

11:45-12:30

2ος Γύρος

12:30-13:15

3ος Γύρος

13:15-14:00

4ος Γύρος

14:00-14:30

Διάλειμμα

14:30-15:15

5ος Γύρος

15:15-16:00

6ος Γύρος

16:00-16:45

7ος Γύρος

16:45-17:00

Τελικά Αποτελέσματα

17:00-17:30

Απονομές

17:30

Πέρας εκδήλωσης –Αναχώρηση συμμετεχόντων

4.    ΧΩΡΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Πρώην Δημαρχείο Μακροχωρίου, Αριστοτέλους 100Α

5.    ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε δέκα (10) λεπτά για κάθε σκακιστή για ολόκληρη την παρτίδα. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο σκακιστής, παίρνει ακόμη πέντε δευτερόλεπτα (5΄΄) χρόνου σκέψης.

6.     ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: α) βαθμοί στους αγώνες μεταξύ των ισοβάθμων (εφόσον όλοι έχουν αγωνιστεί μεταξύ τους), β) Buchholz cut-1, γ) Sonneborn-Berger, δ) άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας (στην πλήρη του ανάπτυξη) και ε) περισσότερες νίκες με τα μαύρα.

7.    ΠΑΡΑΒΟΛΑ: Όλοι οι συμμετέχοντες θα καταβάλλουν παράβολο 8 ευρώ.

8.    ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ – ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΝΣΤΑΣΕΩΝ: Η εκδίκαση ένστασης θα γίνεται δεκτή με την κατάθεση παραβόλου ύψους 50 € στον διευθυντή αγώνων και θα κοινοποιείται η απόφαση  πριν την έναρξη του επόμενου γύρου. Η επιτροπή ενστάσεων θα ανακοινωθεί πριν την έναρξη των αγωνων.

9.    ΕΠΑΘΛΑ: Κύπελλα θα απονεμηθούν στους τρεις (3) πρώτους νικητές του 1ου τουρνουά μετάλλια στις 3 πρώτες γυναίκες και Κύπελλο στον 1ο του δευτέρου τουρνουά (κάτω των 12). Μετάλλια στους 3 πρώτους κάθε κατηγορίας. Κύπελλα στις 3 πρώτες ομάδες της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ (το άθροισμα των 2 καλύτερων αποτελεσμάτων των αθλητών κάθε τουρνουά).

10.  ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Οι δηλώσεις συμμετοχής θα γίνονται δεκτές μέχρι και την Παρασκευή 18/11/2016 στο email: chess.veria@gmail.com ή στην γραμματεία της ΕΣΣΚΕΔΥΜ τηλ-FAX 2463021070 email: eskedym.@koz.forthnet.gr. Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να δηλώσουν: Ονοματεπώνυμο, ημερομηνία γέννησης, ΕΛΟ, αριθμό μητρώου Ε.Σ.Ο.- FIDE και σκακιστικό σύλλογο. Σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς της Παγκόσμιας Σκακιστικής Ομοσπονδίας (FIDE) οι σκακιστές που δεν διαθέτουν FIDE ID (κυρίως οι νέοι σκακιστές), για να συμμετέχουν σε αγώνες με διεθνή αξιολόγηση, θα πρέπει ο κάθε σκακιστής που ανήκει σ’ αυτή την κατηγορία να δηλώσει υποχρεωτικά (μαζί με όλα τα παραπάνω) το e-mail του, διαφορετικά δεν θα μπορεί να αξιολογηθεί το τουρνουά. Η επιβεβαίωση της συμμετοχής την ημέρα των αγώνων θα γίνει συγκεντρωτικά από τους υπεύθυνους των σωματείων-περιοχών στην γραμματεία των αγώνων.

ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ: Για ότι δεν καλύπτει η παρούσα προκήρυξη ισχύουν οι κανονισμοί της Ε.Σ.Ο. και της F.I.D.E. 

              Νέες Επιτυχίες από τους αθλητές του Σ.Ο. ΒΕΡΟΙΑΣ

                               Νέες Επιτυχίες από τους αθλητές σκάκι

Σ.Ο ΒΕΡΟΙΑΣ  

Συνεχίζουν την συλλογή μεταλλίων οι αθλητές του Σ.Ο. ΒΕΡΟΙΑΣ με τις πολύ καλές εμφανίσεις τους σε διαφορα τουρνουά που έγιναν μέσα στις γιορτές του Πάσχα.  Συγκεκριμένα:

Την Κυριακή 8 Μαΐου 2016 πραγματοποιήθηκε στη Νέα Τραπεζούντα Πιερίας με απόλυτη επιτυχία ανοιχτό τουρνουά γρήγορου σκακιού (rapid) στα πλαίσια των εκδηλώσεων «ΥΨΗΛΑΝΤΕΙΑ 2016» από τον Σ.Ο. ΒΕΡΟΙΑΣ συμμετείχαν δύο αθλητές μας οι οποίοι τίμησαν τον σύλλογο και την πόλη μας με τις επιτυχίες του.

- Στην κατηγορία σκακιστών ηλικίας 9 και 10 ετών το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο σκακιστής του Σκακιστικού Ομίλου Βέροιας ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 

- Στην κατηγορία σκακιστών ηλικίας 11 και 12 ετών το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο σκακιστής του Σκακιστικού Ομίλου Βέροιας ΤΣΙΛΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ και στην Γενική κατάταξη κατέκτησε την 3η θέση.

Επίσης, από 3 έως 8 Μαΐου 2016 πραγματοποιήθηκε στην Θεσσαλονίκη το 9ο Ανοικτό Διεθνές Σκακιστικό Τουρνουά Τριανδρίας στο οποίο συμμετείχαν δύο αθλητές του συλλόγου του Σ.Ο. ΒΕΡΟΙΑΣ στο Β' Γκρουπ <1700 ELO.    

Για ακόμη μια φορα ο αθλητής και διακεκριμένος Ορθοπεδικός Χειρούργος Σπονδυλικής Στήλης Dr. ΕΥΓΕΝΙΑΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, δίνοντας τον καλύτερο του εαυτό με τις πολύ όμορφες παρτίδες του αλλα δυστυχώς δεν κατάφερε για μισό πόντο να κατακτήσει την πρώτη θέση λογω μιας απρόσμενης ισοπαλίας που έφερε στην αρχή του τουρνουά  κατακτώντας έτσι την 4η έως 6η θέση στην γενική κατάταξη.

 

Τέλος, ο νεοεμφανιζόμενος ΚΟΥΚΟΥΛΕΤΣΟΣ ΜΑΡΚΟΣ έκανε μια καλή προσπάθεια η οποία τον γέμισε εμπειρίες για την μετέπειτα σκακιστική του πορεία.

 

Ο Σκακιστικός όμιλος Βέροιας συγχαίρει όλους τους παραπάνω αθλητές του για τις αποδόσεις τους και τους εύχεται καλή σκακιστική πορεία.

          ΑΝΟΔΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΜΑΣ

ΑΝΟΔΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ

28ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ ΜΑΘΗΤΩΝ-ΤΡΙΩΝ 2016

Διεξήχθησαν το τριήμερο από 23 έως 25 Απριλίου 2016 στη Χαλκιδική, στο ξενοδοχειακό συγκρότημα 4*Athos Palace, το 28ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ ΜΑΘΗΤΩΝ-ΤΡΙΩΝ και το 14ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ ΜΑΘΗΤΩΝ –ΤΡΙΩΝ 2016.

Εξαιρετική η εμφάνιση των μικρών σκακιστών της περιοχής μας στο 28ο  ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ ΜΑΘΗΤΩΝ-ΤΡΙΩΝ και ιδιαιτερα της σκακίστριας  ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ ΧΑΡΑΣ από την ΒΕΡΟΙΑ που κατέκτησε την 7η θέση στην Β΄Γυμνασίου. Τέλος στο ανοιχτό Πρωτάθλημα  Α'-Β'-Γ' Δημοτικού την 6η θέση στην τελική κατάταξη κατέκτησε ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ από την ΒΕΡΟΙΑ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά τάξη ήταν:

ΤΑΞΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΠΟΛΗ

ΒΑΘΜΟΙ

ΘΕΣΗ

 Α' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 

ΝΑΚΙΤΣΑΣ

ΣΤΕΡΓΙΟΣ

ΒΕΡΟΙΑ

5,5

14η

 Β' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΠΑΛΟΥΚΙΔΗΣ

ΑΝΕΣΤΗΣ

ΒΕΡΟΙΑ

2,0

37η

 Γ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΒΕΡΟΙΑ

3,0

44η

 Ε' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΤΣΙΛΙΔΗΣ

ΧΡΗΣΤΟΣ

ΒΕΡΟΙΑ

6,0

15η

Εκτός από τους αγώνες του Ομαδικού και Ατομικού Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος στις παράλληλες εκδηλώσεις περιλαμβανόταν η διοργάνωση του 12ου Ανοικτού Κυπέλλου Μαθητών-τριών που περιλάμβανε τρία τουλάχιστον ηλικιακά γκρουπ μαθητών (Α΄-Β΄-Γ΄ Δημοτικού, Δ΄-Ε΄-ΣΤ΄ Δημοτικού και Γυμνάσια-Λύκεια).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΑΝΟΙΚΤΟ Δ' - Ε' - ΣΤ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

 

 

 

ΝΑΚΙΤΣΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΒΕΡΟΙΑ

4,5

12η

 

Αντιπρόσωπος από την περιοχή μας ήταν ο διακεκριμένος  Διαιτητής Αγώνων κ. Τριανταφυλλίδης Αθανάσιος από την Βέροια.

                       ΟΜΑΔΑ ΔΥΝΑΜΙΤΗΣ Ο Σ.Ο. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΟΜΑΔΑ ΔΥΝΑΜΙΤΗΣ Ο Σ.Ο. ΒΕΡΟΙΑΣ

ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ Α' ΕΘΝΙΚΗ

ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΗΝ 3η ΘΕΣΗ ΣΤΟΝ ΠΟΑ ΚΔ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Ίσως μια από τις καλύτερες στιγμές του, ύστερα από αρκετά χρόνια,  η ομάδα του Σκακιστικού Ομίλου Βεροίας κατέκτησε επάξια την 3η θέση στον Προκριματικό Όμιλο Κεντροδυτικής Μακεδονίας για την  Α' Εθνική.

Δίκαια χαρακτηρίστηκε από τους αντιπάλους του ως ομάδα «ΔΥΝΑΜΙΤΗΣ» αφού έφερε τα πάνω κάτω στο πρωτάθλημα και ήταν έτοιμος να εκραγεί στην κορυφή με την δυναμική παρουσία όλων των παικτών του.

Η τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος για την πρόκριση στην Α' Εθνική διεξήχθη την Κυριακή 17 Απριλίου 2016 οπου ο ΣΟ ΒΕΡΟΙΑΣ επικράτησε έκτος έδρας με το βαρύ σκορ 7-3 έναντι του ΣΟΠΚΔ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ.

Πραγματικός δυναμίτης η ομάδα του Σ.Ο. ΒΕΡΟΙΑΣ αφού σε κάθε αναμέτρηση κυρίως με τους ισχυρούς αντιπάλους της ήταν ο φόβος και ο τρόμος τους.  Αυτό φάνηκε και από τα αποτελέσματα τόσο με τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος ΣΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ "ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ" όσο και με τον ΣΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ όπου έχασε οριακά.

Η ανοδική πορεία της ομάδας είχε φανεί από το περσινό πρωτάθλημα όπου άρχισαν να έχουν θετικές εμφανίσεις οι εφηβικές σκακιέρες.

Η ανανεωμένη σύνθεση της ομάδας όπως και η καλή προετοιμασία των αθλητών της έδωσε νέα πνοή στην ομάδα του ΣΟ ΒΕΡΟΙΑΣ και σοβαρές ελπίδες για την άνοδο στην Α' Εθνική. Ελπίζουμε ότι με την βοήθεια των Τοπικών και Περιφερειακών  Αρχών όπως και παραγόντων της περιοχής μας (π.χ. στέγαση του συλλόγου σε χώρο οπου θα μπορεί να κάνει τόσο τους αγώνες του αλλα και να είναι προσβάσιμο για όλο το κοινό μικρούς και μεγάλους ώστε να γνωρίσουν από κοντά τον μαγικό κόσμο του σκακιού) να μπορέσουμε να αναδείξουμε το σκάκι ακόμη περισσότερο στην περιοχή μας.

Αξίζει εύφημη μνεία σε όλους τους αθλητές που κατάφεραν σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς να δώσουν το δικό τους στίγμα στον Αθλητισμό - Πολιτισμό με τις επιδώσεις τους: 1) ΑΝΔΡΙΚΕΣ ΣΚΑΚΙΕΡΕΣ: ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΚΑΔΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΤΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΒΛΑΔΗΜΗΡΟΣ, ΙΓΝΑΤΙΑΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ, ΕΥΓΕΝΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, 2) ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΣΚΑΚΙΕΡΑ: ΤΣΙΑΒΟΥ ΡΑΦΑΗΛΙΑ, 3) ΕΦΗΒΙΚΕΣ ΣΚΑΚΙΕΡΕΣ: ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ ΧΑΡΑ, ΛΑΖΗ ΝΙΚΗ, ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ, ΠΕΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΝΕΖΑ ΦΙΤΙΜ, ΛΑΖΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ, ΛΙΟΛΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ, ΛΙΟΛΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΚΑΦΕΝΤΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΤΣΙΛΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ και ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ.

Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την ΛΕΣΧΗ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΦΡΟΥΡΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ όπως και την καφετερία "ΤΟ ΧΑΝΙ" για την φιλοξενία τους που δίχως της αρωγή τους δεν θα μπορούσαμε να έχουμε αγωνιστικό χώρο αλλα και περιβάλλον όπως αρμόζει σε ένα από τα πιο διαδεδομένα αθλήματα παγκοσμίως το ¨ΣΚΑΚΙ¨.

          Σάρωσαν Κύπελλα και Μετάλλια οι μαθητές του Νομού μας

Σάρωσαν Κύπελλα και Μετάλλια οι μαθητές του Νομού μας

10ο ΑΤΟΜΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΕΝΤΡΟΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ 2016

 Δύο πρώτες θέσεις (κύπελλο) τέσσερα αργυρά και οκτώ χάλκινα

ήταν η συγκομιδή των μαθητών μας

Εξαιρετική επιτυχία, διακρίσεις, πρωτιές και προκρίσεις των παιδιών του Νομού μας στο 10ο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Κ.Δ. Μακεδονίας 2016 που διεξήχθη την Κυριακή 6 Μαρτίουστην Πτολεμαΐδα. Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο ξενοδοχείο «ΙΟΑΝΝΟΥ RESORT» όπου συμμετείχαν πάνω από 200 μαθητές-τριες από πρωτοβάθμια & δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Από τον Νομο μας συμμετείχαν συνολικά 42 μαθητές-τριες, αναλυτικά: 27 από Βέροια, 6 από Νάουσα, 4 από Πατρίδα, 3 από Μακροχώρι και 2 από Αλεξάνδρεια

Οι αγώνες έγιναν υπό την παρουσία των γονέων, των τοπικών αρχών, από τον πρόεδρο της Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων Κεντροδυτικής Μακεδονίας και από Διευθυντές Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Οι μαθητές του Νομού μας σάρωσαν κυριολεκτικά όλα τα μετάλλια δείχνοντας τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας που έχουν αποκτήσει. Δώδεκα  μαθητές-τριες της Βέροιας ανέβηκαν στο βάθρο και 2 από την Αλεξάνδρεια! Ιδιαίτερη όμως ικανοποίηση αισθάνθηκε ο  προπονητής τους από το ΣΟ ΒΕΡΟΙΑΣ που είδε τους αθλητές του να κυριαρχούν σε όλες τις κατηγορίες κερδίζοντας 14 πρώτες θέσεις! Μία πραγματικά εντυπωσιακή συγκομιδή που ανταμείβει την προσπάθειά του στο χώρο του σκακιού όλα αυτά τα χρόνια.

 

Οι διακριθέντες σκακιστές-στριες είναι οι παρακάτω:

Α’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

 1ος  ΝΑΚΙΤΣΑΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ (2ο Δημοτικό Βέροιας)  (Γενική Κατάταξη

Ο Αθλητής «Αστραπή» δεν άφησε να πάρουν ανάσα οι αντίπαλοι του. Το παιδί φαινόμενο.

 3η    ΣΟΦΟΛΟΓΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ (5ο Δημοτικό Βέροιας) (Κατηγορία Κοριτσιών)

Με το ξεκίνημα στο χώρο του σκακιού κατευθείαν στον βάθρο των νικητών. Η Έκπληξη!!.

 6ος   ΚΥΡΙΑΖΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Δημοτικό Πατρίδας)

9ος   ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Δημοτικό Πατρίδας)

15ος ΔΑΣΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ (10ο Δημοτικό Βέροιας)

19ος ΧΡΙΣΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ (7ο Δημοτικό Βέροιας)

 Β’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

 1ος   ΠΑΛΟΥΚΙΔΗΣ ΑΝΕΣΤΗΣ (2ο Δημοτικό Βέροιας)  (Γενική Κατάταξη

Το πάθος για την νίκη μαζί με την σοβαρότητα που τον διακατέχει παρα το νεαρό της ηλικίας του κυριάρχησε άνετα έναντι των αντιπάλων του..

2ος   ΣΟΦΟΛΟΓΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (5ο Δημοτικό Βέροιας) (Γενική Κατάταξη

Δάμασε την ενέργεια του και έδειξε ότι μπορεί να καταφέρει αυτό που πραγματικά του αξίζει.

10ος  ΜΠΟΥΚΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (8ο Δημοτικό Νάουσας)

11ος  ΚΥΡΙΑΖΙΔΗΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ (Δημοτικό Πατρίδας)

15ος  ΒΗΤΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (3ο Δημοτικό Μακροχωρίου)

Γ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

2ος   ΛΙΟΛΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (9ο Δημοτικό Βέροιας)  (Γενική Κατάταξη

Σταθερή αξία στον σκακιστικό χώρο με αστείρευτο ταλέντο. Για πρώτη φορα στερήθηκε την κλασική πρώτη θέση που κατέχει εδώ και δύο συνεχόμενα έτη στις αντίστοιχες τάξεις Α’ & Β’ Δημοτικού.

3ος   ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (9ο Δημοτικό Βέροιας) (Γενική Κατάταξη

Μαχητικός με μέλλον έδειξε ότι μπορεί να φιγουράρει άνετα στις πρώτες θέσεις. 

3η   ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗ ΙΩΑΝΝΑ (5ο Δημοτικό Βέροιας) (Κατηγορία Κοριτσιών)

Η σοβαρότητα και η ηρεμία είναι τα όπλα της ελπιδοφόρας σκακίστριας της πόλης μας. 

5ος ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (4ο Δημοτικό Βέροιας)

Ο νεοφώτιστος σκακιστής που κατάφερε μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα να ανέβει ταχύτατα και να φτάσει στην κορυφή της βαθμολογίας.

7ος   ΚΑΡΑΜΙΧΟΣ ΜΙΧΑΗΛ (7ο Δημοτικό Νάουσας)

9ος   ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (9ο Δημοτικό Βέροιας)

13ος ΒΗΤΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ (3ο Δημοτικό Μακροχωρίου)

19η  ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (3ο Δημοτικό Μακροχωρίου)

20ος ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (1ο Δημοτικό Βέροιας)

22ος ΧΡΙΣΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (7ο Δημοτικό Βέροιας)

Δ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

 2η   ΚΑΦΕΤΖΗ ΙΩΑΝΝΑ (9ο Δημοτικό Βέροιας)  (Κατηγορία Κοριτσιών)

Μικρή αλλα πανίσχυρη σκακίστρια με μέλλον στο σκακιστικό χώρο. 

 15ος  ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ (9ο Δημοτικό Βέροιας)

18ος  ΝΑΚΙΤΣΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (2ο Δημοτικό Βέροιας)

21ος  ΛΑΦΑΡΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (5ο Δημοτικό Βέροιας)

31η   ΣΟΦΟΛΟΓΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ (5ο Δημοτικό Βέροιας)

  Ε’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

 3ος  ΤΣΙΛΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (10ο Δημοτικό Βέροιας) (Γενική Κατάταξη

Σταθερή ανοδική πορεία όπου τον κατατάσσουν σε ανερχόμενο αστέρι του αθλήματος.  . 

 2η  ΑΝΔΡΕΑΔΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ-ΕΛΠΙΔΑ (10ο Δημοτικό Βέροιας)  (Κατηγορία Κοριτσιών)

Η έκπληξη των αγώνων από μια σκακίστρια που μόλις άρχισε να παίζει σκάκι. 

 5ος ΣΤΕΡΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (14ο Δημοτικό Βέροιας) (Γενική Κατάταξη

Βαδίζει με σταθερά βήματα σε ανοδική σκακιστική τροχιά.

 9ος  ΚΥΡΙΑΖΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Δημοτικό Πατρίδας)

 Πολύ καλή παρουσία από τους νεοφώτιστους σκακιστές της Νάουσας

11ος  ΓΚΑΖΙΟΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (3ο Δημοτικό Νάουσας)

13ος  ΣΜΕΡΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (3ο Δημοτικό Νάουσας)

14ος   ΣΜΕΡΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (3ο Δημοτικό Νάουσας)

18ος  ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (3ο Δημοτικό Νάουσας)

ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

 Ισχυρές παρουσίες από τους σκακιστές που ηδη κατέκτησαν την τρίτη θέση στο ομαδικό πρωτάθλημα 2016

 8ος  ΚΑΦΕΤΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (9ο Δημοτικό Βέροιας)

9ος ΛΙΟΛΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (9ο  Δημοτικό Βέροιας)

 Α’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

3ος  ΛΑΖΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ (Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας) (Γενική Κατάταξη

Ταλαντούχος σκακιστής που εάν πιάσει απόδοση δεν τον σταμάτα κανείς.. 

 8ος  ΠΙΠΕΡΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (6ο Γυμνάσιο Βέροιας)

Επιστροφή στην σκακιέρα και χωρίς καμιά προετοιμασία δείχνει το υψηλό σκακιστικό του επίπεδο.

 Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

3η  ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ ΧΑΡΑ-ΣΥΜΕΛΑ (1ο Γυμνάσιο Βέροιας) (Κατηγορία Κοριτσιών)

Για ακόμη μια φορα το ταλέντο της σε μια δύσκολη κατηγορία αποδεικνύει ότι όταν έχεις αγάπη και θέληση με ότι και αν ασχοληθείς όλα μπορούν να συμβούν.

Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

3η  ΛΑΖΗ ΝΙΚΗ ( Γυμνάσιο Βέροιας) (Κατηγορία Κοριτσιών)

Σταθερή πορεία με τεραστια άλματα, ίσως η πιο ισχυρή σκακίστρια του Νομού μας.

ΛΥΚΕΙΟ

3ος  ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ (1ο Λύκειο Βέροιας) (Γενική Κατάταξη

Μια ακόμη διάκριση από τον ταλαντούχο σκακιστή. Συμπληρώνει 10 χρόνια συνεχων  προκρίσεων στα Πανελληνία Σχολικά Πρωταθλήματα.

7ος Νεζα Φιτιν (1ο ΕΠΑΛ Βέροιας)

Ανερχόμενο ταλέντο που σίγουρα θα δούμε πολλές διακρίσεις.                                                 

Οι διακριθέντες προκρίνονται για την τελική φάση στο 28ο Πανελλήνιο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι 2016 που θα διεξαχθει  στο ξενοδοχείο Athos Palace Χαλκιδικής από 23 έως 25 Απριλίου 2016.

Ο Σκακιστικός Όμιλος Βέροιας συγχαίρει όλα τα παιδιά για τις εξαιρετικές αποδόσεις τους όπως επίσης και τους γονείς που είναι αρωγοί όλης αυτής της προσπάθειας.

        ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ 2016

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2016  στην πόλη της Πτολεμαΐδας το 9ο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα Κ.Δ. Μακεδονίας που διοργάνωσαν οι σκακιστικοί σύλλογοι Πτολεμαΐδας Σ.Ο.Π. «Πτολεμαίος», Σ.Α.Π. «Σκακιστάκος» και Σ.Ο.Π. «Δούρειος Ίππος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ.

Οι μικροί σκακιστές του Ν. Ημαθίας, εκπροσώπησαν επάξια τα σχολεία τους και επέστρεψαν με μετάλλια και γεμάτοι εμπειρίες.

Πολλά παιδιά συμμετείχαν για πρώτη φορά στο ομαδικό σχολικό πρωτάθλημα Κεντροδυτικής Μακεδονίας. Ο αριθμός συμμετοχών ήταν μεγαλύτερος από ποτέ. Περίπου 180 μαθητές και τουλάχιστον άλλοι τόσοι γονείς συνοδεύοντας τα παιδιά τους δημιούργησαν μια ατμόσφαιρα μοναδική.

Τα δικά μας παιδιά πήραν τα μηνύματα που έπρεπε από αυτούς τους αγώνες. Μαθητές σκακιστές από 9 Νομους της Κεντροδυτικής Μακεδονίας, με υψηλό επίπεδο, δίνουν το έναυσμα σε όποιον συμμετέχει για μεγαλύτερη προσπάθεια, για να κοιτάξει πιο ψηλά και να θέσει νέους στόχους.

Πραγματοποιήθηκαν 5 αγώνες με χρόνο 15λ/παίκτη (+10δευτ/κίνηση) όπου συνολικά συμμετείχαν 28 ομάδες Δημοτικών και 8 Γυμνασίων-Λυκείων.

Από τον Νομο μας συμμετείχαν 4 ομάδες Δημοτικών σχολείων (τετραμελείς και με αναπληρωματικούς).

Για δεύτερη συνεχή χρονια το 9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ κατακτώντας την 3η Θέση πηρε και την πρόκριση για το Πανελλήνιο Ομαδικό Σχολικό που θα διεξαχθεί στην Ερέτρια από 23 έως 25 Απριλίου.

Με μεγάλη άνεση οι μαθητές του 9ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΒΕΡΟΙΑΣ κατάφεραν να κατακτήσουν την κορυφή με τον ΛΙΟΛΙΟ ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΦΕΤΖΗ ΝΙΚΟΛΑΟ, ΛΙΟΛΙΟ ΓΕΩΡΓΙΟ και την ΚΑΦΕΤΖΗ ΙΩΑΝΝΑ.

Καλή εμφάνιση και υπόσχεση για το μέλλον άφησαν και τα άλλα σχολεία, όπου συμμετείχαν για πρώτη φορα σε τέτοιους αγώνες, μια και βρεθήκαν πολύ ψηλά στον γενικό πίνακα κατάταξης των ομάδων και συγκεκριμένα:

12η Θέση το ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΤΡΙΔΑΣ με τους ΚΥΡΙΑΖΙΔΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ, ΚΥΡΙΑΖΙΔΗ ΙΟΡΔΑΝΗ, ΚΥΡΙΑΖΙΔΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ, ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ και ΜΑΝΩΗΛΙΔΟΥ

Την 15η Θέση, ισοβαθμώντας με άλλες ομάδες, κατέκτησε το 3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ με τους ΒΗΤΟ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟ, ΒΗΤΟ ΘΕΟΔΩΡΟ, ΜΟΥΡΑΤΙΔΗ ΒΑΣΙΛΕΙΟ και ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ.

Στην 22η Θέση βρέθηκε η πιο νεανική ομάδα του 5ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΒΕΡΟΙΑΣ με τους ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ, ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗ ΙΩΑΝΝΑ, ΣΟΦΟΛΟΓΗ ΓΕΩΡΓΙΟ και ΣΟΦΟΛΟΓΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ.

Αξίζει να σημειωθεί η απόδοση μεμονωμένα των παραπάνω σκακιστών – μαθητών που δείχνει το υψηλό σκακιστικό τους επίπεδο και συγκεκριμένα:

Στην κατηγορία ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ στην ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ:

10η θέση ΚΥΡΙΑΖΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Δημ. Σχ. Πατρίδας)

11η θέση ΛΙΟΛΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (9ο Δημ, Σχ. Βεροίας)

15η θέση ΚΑΦΕΤΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (9ο Δημ. Σχ. Βεροίας)

 

Στην κατηγορία ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ανά ΣΚΑΚΙΕΡΑ

Στην 1η ΣΚΑΚΙΕΡΑ

7η θέση ΛΙΟΛΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (9ο Δημ. Σχ. Βεροίας)

Στην 2η ΣΚΑΚΙΕΡΑ

4η θέση ΚΑΦΕΤΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (9ο Δημ. Σχ. Βεροίας)

Στην 3η ΣΚΑΚΙΕΡΑ

1η θέση ΚΥΡΙΑΖΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Δημ. Σχ. Πατρίδας)

6η θέση ΛΙΟΛΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (9ο Δημ. Σχ. Βεροίας)

Στην 4η ΣΚΑΚΙΕΡΑ

6η θέση ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (3ο Δημ. Σχ. Μακροχωρίου)

8η θέση ΚΑΦΕΤΖΗ ΙΩΑΝΝΑ (9ο Δημ. Σχ. Βεροίας)

και ακολουθεί  η ΜΑΝΩΗΛΙΔΟΥ ΚΛΕΟΝΙΚΗ (Δημ. Σχ. Πατρίδας)  

Ο Σκακιστικός Όμιλος Βέροιας συγχαίρει όλα τα παιδιά για τις εξαιρετικές αποδόσεις τους   όπως επίσης και τους γονείς που αψηφώντας τις συνθήκες που επικρατούσαν (καιρικές συνθήκες, μπλόκα κλπ.)  οδήγησαν τα παιδιά τους στον μαγικό κόσμο του σκακιού. Πολλοί από τους παραπάνω μαθητές είναι παιδιά του Σκακιστικού Ομίλου Βέροιας όπου με την συμβολή και την αρωγή του προπονητή ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ ΑΘ.  καθοδηγούνται για να φτάσουν σύντομα στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

            ΔΙΕΘΝΕΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΚΑΚΙ "ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ" 2016

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ Σ.Ο ΒΕΡΟΙΑΣ

ΣΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΚΑΚΙ «ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ» 2016

 ΘΡΙΑΜΒΟΣ! ΑΠΟΘΕΩΣΗ! Η απόλυτη επιτυχία! Μόνο με αυτές τις λέξεις μπορεί να αποδοθεί το μέγεθος των διακρίσεων που πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριές του ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΒΕΡΟΙΑΣ στο Διεθνές Τουρνουά Σκάκι «Λευκός Πύργος» 2016 που  πραγματοποιήθηκε στους Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης από τις 03 έως τις 10 Ιανουαρίου 2016. Οι Αθλητές μας ξεπέρασαν αυτή τη φορά κάθε άλλη παρουσία που είχε συνολικά ο Σύλλογός μας σε διεθνές επίπεδο (μην ξεχνάμε ότι από τις τάξεις του Συλλόγου μας έχουν αναδειχθεί σπουδαίοι πρωταθλητές και πρωταθλήτριες με μεγάλες επιτυχίες σε όλα τα επίπεδα). Για να καταλάβουμε το μέγεθος της επιτυχίας να πούμε ότι οι περισσότεροι αθλητές του Συλλόγου μας έλαβαν διακρίσεις : Το τουρνουά ήταν χωρισμένο σε δύο γκρουπ. Στο Β’ Γκρουπ ο Διακεκριμένος Χειρούργος Ορθοπεδικός Dr. ΕΥΓΕΝΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ MD, PhD επέστρεψε στον σκακιστικό χώρο ακόμα πιο μαχητικός και δυναμικός καταλαμβάνοντας την 3η θέση στην γενική κατάταξη, αποδεικνύοντας ότι ποτε δεν ξέχασε το άθλημα που ξεκίνησε σε μικρή ηλικία με πολλές διακρίσεις και τότε. Στο ιδιο γκρουπ η μικρή ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ αντιμετωπίζοντας υψηλού επιπεδου σκακιστές κατάφερε να βγει στην 3η θέση στην κατηγορία των γυναικών  δείχνοντας για ακόμη μια φορα το σκακιστικό της ταλέντο. Τέλος στο Β’ Γκρουπ έκαναν πολύ καλές εμφανίσεις τοσο ο ταλαντούχος ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ που μέχρι το τέλος του τουρνουά πάλευε για μία θέση για μετάλλιο όσο και ο νεοφερμένος στο σκακιστικό χώρο ΚΟΥΚΟΥΛΕΤΣΟΣ ΜΑΡΚΟΣ που έδειξε ότι το σκάκι δεν έχει ηλικία και ο καθένας μπορεί να το ξεκινήσει σε οποιαδήποτε στιγμή της ζωής του αρκεί να το αγαπήσει. Στο Α’ Γκρουπ οπου ήταν και το πιο ισχυρό συμμετείχε ένας από τους πιο ισχυρούς παίκτες της περιοχής μας ΤΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΒΛΑΔΗΜΗΡΟΣ που παρα τα μικρά προβλήματα υγείας κατά την διάρκεια των αγώνων κατάφερε να έχει μια καλή θέση.

 

Τα πιο θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές, προπονητές και γονείς που στους δύσκολους καιρούς που ζούμε και με προσωπικό κόστος μας έκαναν περήφανους, τιμώντας την πόλη μας αλλα και τον σύλλογο μας. Ευχόμαστε σε όλους του ιθύνοντες, προπονητές, παράγοντες, μέλη, γονείς, φίλοι του Συλλόγου υγεία και δύναμη και να συνεχίσουν την εξαιρετική δουλειά υπηρετώντας τον αθλητισμό και το άθλημα του Σκακιού ειδικότερα και να μας φέρουν και άλλες επιτυχίες!

ΘΡΙΑΜΒΕΥΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 2016

ΘΡΙΑΜΒΕΥΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ Σ.Ο ΒΕΡΟΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΣΤΗΝ Α’ ΕΘΝΙΚΗ

Με Νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές  της υποχρεώσεις την Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2016 η σκακιστική ομάδα του Σ.Ο ΒΕΡΟΙΑΣ καθώς νίκησε εύκολα εκτός έδρας την αντίστοιχη ΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ  με σκορ 4 – 6  για τον 1ο γύρο του Προκριματικού Ομίλου της Α’ Εθνικής ΚΔ Μακεδονίας 2016.

Η ομάδα του Σ.Ο. ΒΕΡΟΙΑΣ ξεκίνησε πολύ δυναμικά στο σύνολο των 10 σκακιερων επικρατώντας μόλις στο πρώτο δίωρο στις 4 εφηβικές σκακιέρες της κάνοντας την αρχή στην 9η σκακιέρα με τον ΛΑΖΗ ΘΕΟΔΩΡΟ να αλωνίζει την σκακιέρα με τα κομμάτια του. Έπειτα ακλούθησε η νίκη στην 7η σκακιέρα με  την  νεοφώτιστη ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ ΧΑΡΑ να ξαφνιάζει με το παίξιμο της αφού από την αρχή του παιχνιδιού με μια υπέροχη παγίδα ανάγκασε την αντίπαλο της σύντομα να εγκαταλείψει.  Στην συνεχεία  ακολούθησε ο ιδανικός συνδυασμός ματ με βασίλισσα και πιόνι που έκανε ο ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ στην 10η σκακιέρα. Στην 6η σκακιέρα η έμπειρη και ταλαντούχα ΛΑΖΗ ΝΙΚΗ επικράτησε επί της αντίπαλου της με έντονα  στοιχεία τακτικής και στρατηγικής. Τέλος στην 8η σκακιέρα παρόλο που ο ΠΕΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ κυριαρχούσε στην παρτίδα του  από την αρχή με υλικό πλεονέκτημα η κούραση, η πίεση χρόνου και η απειρία του τελικά του στέρησαν τον πολυπόθητο βαθμό της νίκη.

Το δύσκολο ρόλο στην Γυναικεία 5η σκακιέρα ανέλαβε η πιο μικρή της ομάδας  ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ  που παρα την ήττα της κέρδισε τις εντυπώσεις για το άψογο παιχνίδι της που θύμιζε παίκτη υψηλών προδιαγραφών απέναντι σε μια καταξιωμένη ισχυρή αντίπαλο.

Οι Ανδρικές σκακιέρες με την εμπειρία και την θέληση για ένα καλο ξεκίνημα της ομάδας απέσπασαν 2 βαθμούς . Το πλεονέκτημα των ήδη 4 πόντων που είχαν από τους μικρούς συναθλητές τους, έδωσε την άνεση στους άνδρες να χαλαρώσουν από το άγχος και να αποδώσουν καλύτερα. Από τους άνδρες  ξεχώρισε το παιχνίδι στην 2η σκακιέρα  οπου  τελικά επικράτησε με την εμπειρία του ο παλαίμαχος ΤΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ Β.  Στην 4η σκακιέρα τα πράγματα ήταν εύκολα για τον Γιατρό της  ομάδας ΕΥΓΕΝΙΑΔΗ Γ. όπου συνεχίζει την ανοδική του πορεία ως  παίκτης. Στην 3η  σκακιέρα ο νεότερος ΙΓΝΑΤΙΑΔΗΣ Μ. δικαια κατέχει την θέση του στο ισχυρό γκρουπ τον ανδρών αφού απέδειξε για ακόμη μια φορα ποσο ισχυρός σκακιστής είναι και παρόλο που η παρτίδα του ήταν ισόπαλη για προσωπικούς λογους αναγκάστηκε να αποχωρίσει (ζητώντας ισοπαλία που δεν αποδέχθηκε ο αντίπαλος του) και έτσι να χάσει τον αγώνα. Στην 1η σκακιέρα ο  ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ Α. είχε μια ήσυχη παρτίδα βλέποντας την δυναμική της ομάδας θέλησε να ανοίξει το παιχνίδι με αποτέλεσμα μια αβλεψία στην πίεση χρόνου να  χάσει την παρτίδα.

 

Την Κυριακή στις 14 Φεβρουαρίου θα διεξαχθεί η 2η Αγωνιστική του Πρωταθληματος  οπου η ομάδα του Σ.Ο ΒΕΡΟΙΑΣ αντιμετωπιζει την πιο ισχυρή αντίπαλο εντός έδρας ΣΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ». 

ΧΡΥΣΟ & ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΒΕΡΟΙΑΣ

 

Διέπρεψαν με την ισχυρή παρουσία τους για ακόμη μια φορα οι μικροί αθλητές του ΣΟ ΒΕΡΟΙΑΣ φέρνοντας 1 ΧΡΥΣΟ & 1 ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ στο Ανοιχτό Τουρνουά 6Χ6 Πεύκων που διεξαχθεί από 11 έως και 13 Δεκεμβρίου στο Ξενοδοχείο "ΦΙΛΙΠΠΕΙΟ" Θεσσαλονίκης ο ΚΑΦΕΤΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ισοβάθμησε στην 2η Θέση στην γενική κατάταξη συνεχίζοντας την ανοδική του πορεία ενώ η ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ βγήκε άνετα στην  θέση στην κατηγορία της και 4η στην Γενική κατάταξη.

Πολύ καλές παρουσίες έκαναν η ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ ΧΑΡΑ οπού έδειξε ότι με ηρεμία και σύνεση μπορεί να καταφέρει πολλά και η μικρή της παρέας ΚΑΦΕΤΖΗ ΙΩΑΝΝΑ οπού συνεχίζει την ανοδική της πορεία εκπλήσσοντας  πολλές φορες τους πάντες με τον όμορφο τρόπο του παιχνιδιού της.

Στο Ισχυρό Γκρουπ έπαιξαν ο ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ όπου ισοβάθμησε στην 3η Θέση. Στην αρχή έδειχνε κουρασμένος ως συνεπεία να μην έχει τα αποτελέσματα που περίμενε αλλα στην συνεχεία έβαλε όλες του τις δυνάμεις για να πλασαριστεί στην 3η θέση ενώ ο ΤΣΙΛΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ παρόλο ότι γέμισε ο πινακας του με ισοπαλίες έδειξε ότι είναι έτοιμος για πολλά περισσότερα

ΣΤΗΝ 3η ΘΕΣΗ Η ΕΦΗΒΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΣΟ ΒΕΡΟΙΑΣ

 

Στα πλαίσια του 8ου Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Παίδων-Κορασίδων Κεντροδυτικής Μακεδονίας 2015 

ο Σ.Ο. Βέροιας κατέκτησε την 3η Θέση 

ισοβαθμώντας με άλλες 2 ομάδες (ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟ και ΛΠ ΦΛΩΡΙΝΑΣ). Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν 10 ομάδες (Σ.Ο. ΒΕΡΟΙΑΣ,. ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ, ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ, ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ, Σ.Ο. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ, Λ.Π. ΦΛΩΡΙΝΑ, ΣΛ ΦΛΩΡΙΝΑΣ, ΑΕ ΚΟΖΑΝΗΣ, ΓΣ ΠΟΝΤΟΚΩΜΗΣ, ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ) οι οποίες απαρτίζονται συνολικά από 6 παίκτες (4 αγόρια και 2 κορίτσια από 8 – 16 ετών).

 Στην 5η και τελευταία  αγωνιστική  η ομάδα του ΣΟ ΒΕΡΟΙΑΣ έκανε περίπατο εκτός έδρας με αντίπαλο τον ΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ με το ισχυρό σκορ 4-2 για ακόμη μια φορα οι έφηβοι της ΒΕΡΟΙΑΣ απέσπασαν τις καλύτερες κριτικές από τους παράγοντες των ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ "ως την ομάδα που διεκδικούσε τον τίτλο του πρωταθλήματος".

Αναλυτικά στον αγώνα με τα ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ έπαιξαν

Στην 1η Σκακιέρα; ΛΙΟΛΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ  – ΣΤΕΦΑΝ ΒΙΚΤΩΡ (0-1). Από την αρχή του αγώνα ο ΛΙΟΛΙΟΣ απέναντι στον ισχυρό  αντίπαλο του διεκδικούσε πιθανόν εύκολη ισοπαλία μια και κατάφερε να τον βγάλει από την θεωρία του ανοίγματος αλλα τελικά ως γνωστός 'ΜΑΧΗΤΗΣ" θέλησε να μπει σε περιπλοκες με αποτέλεσμα να παραβιάσει την ισοπαλία και στο τέλος να χάσει από τον αντίπαλο του.

Στη 2η Σκακιέρα: ΛΑΖΗΣ ΘΕΟΔΩΡΙΟΣ - ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (0-1). Ο ΛΑΖΗΣ ενώ θα μπορούσε άνετα να κυριαρχήσει και να πάρει την νίκη παρ' όλα αυτά στο μέσω της παρτίδας έκανε ένα τραγικό λάθος λόγω αυτής της "σιγουριάς" που διακατέχει καμιά φορα τους σκακιστές. Παρα τις προσπάθειες που έκανε μέχρι το τέλος  της παρτίδας να γυρίσει το παιχνίδι τελικά ο αντίπαλος του κατάφερε να πάρει τον πολύτιμο βαθμό για την ομάδα του.

 Στην 3η Σκακιέρα ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜ.,   Σκακιέρα ΤΣΙΛΙΔΗΣ ΧΡ,  5η Σκακιέρα ΛΑΖΗ ΝΙΚΗ και στην 6η Σκακιέρα  ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝ κυριάρχησαν άνετα απέναντι στους ισχυρούς αντιπάλους τους φέρνοντας τέσσερις βαθμούς και την ισχυρή νίκη της ομάδας του ΣΟ ΒΕΡΟΙΑΣ

Ένα μεγάλο μπράβο στην νεοσύστατη εφηβική ομάδα ΛΙΟΛΙΟ ΓΕΩΡΓΙΟ, ΛΙΟΛΙΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ, ΤΣΙΛΙΔΗ ΧΡΗΣΤΟ, ΛΑΖΗ ΝΙΚΗ, ΛΑΖΗ ΘΕΟΔΩΡΟ, ΠΙΠΕΡΙΔΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ, ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ ΧΑΡΑ, ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟ ΕΜ. ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ  στον προπονητή τους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ ΣΑΚΗ και τέλος  στους γονείς των παιδιών που στηρίζουν όλη αυτή την προσπάθεια.

ΙΣΧΥΡΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΤΟ ΕΦΗΒΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ O ΣΟ ΒΕΡΟΙΑΣ

Στα πλαίσια του 8ου Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Παίδων-Κορασίδων Κεντροδυτικής Μακεδονίας 2015 ο Σ.Ο ΒΕΡΟΙΑΣ κατάφερε για ακόμη μια φορα να αποδείξει ότι είναι μια ισχυρή ομάδα με μεγάλες αξιώσεις.

Το πρωτάθλημα ξεκίνησε στις αρχές Νοεμβρίου όπου συμμετέχουν 10 ομάδες             (Σ.Ο.ΒΕΡΟΙΑΣ,. ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ, ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ, ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ, Σ.Ο.ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ, Λ.Π.ΦΛΩΡΙΝΑ, ΣΛ ΦΛΩΡΙΝΑΣ, ΑΕ ΚΟΖΑΝΗΣ, ΓΣ ΠΟΝΤΟΚΩΜΗΣ, ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ) οι οποίες απαρτίζονται συνολικά από 6 παίκτες (4 αγόρια και 2 κορίτσια από 8 – 16 ετών).

Μετα την 4η Αγωνιστική η ομάδα της Βέροιας είναι τεταρτη στον βαθμολογικό πινάκα (2 νίκες και 2 ήττες) με αξιώσεις για την 2η ή 3η θέση.

Στην πρώτη αγωνιστική η ομάδα της Βεροιας έχασε την ευκαιρία να πάρει την ισοπαλία εκτός έδρας με τον ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΟΣ  4,5-1,5 ΣΟ ΒΕΡΟΙΑΣ (Κέρδισε ΛΙΟΛΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ και ισοπαλία ΛΑΖΗ ΝΙΚΗ).

Στην δεύτερη και τρίτη αγωνιστική η ομάδα της Βέροιας απέσπασε εύκολες νίκες με την Α.Ε. Κοζάνης και τον Γ.Σ Ποντοκωμης με το ισχυρό σκορ 4,5-1,5

Στην 4η αγωνίστηκε εντός έδρας με την πρώτη και υποψήφια πρωταθλήτρια ομάδα Σ.Ο. Κατερίνης όπου δυστυχώς έχασε με 4-2 ένα σκορ που όπως παραδέχτηκαν και παράγοντες της Κατερίνης δεν αντιπροσώπευε την εικόνα της Βέροιας μιας και μέχρι το τέλος η ισοπαλία μεταξύ των δυο ομάδων και με πλεονέκτημα της Βέροιας για πιθανή νίκη ήταν αυτό που κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο.

Αναλυτικά στον αγώνα με την Κατερίνη έπαιξαν στην

1η Σκακιέρα: ΛΑΖΗΣ ΘΕΟΔ. – ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ ΙΩΑΝ (0-1). Παρόλο που οι αρχικές προβλέψεις ήταν για ήττα του ΛΑΖΗ στο σκακιστικό όμως τερέν ο ΛΑΖΗΣ έδειξε πολύ καλά προετοιμασμένος με αποτέλεσμα να κυριαρχήσει στο παιχνίδι έναντι στον πιο ισχυρό παίκτη όλων των ομάδων που συμμετείχαν στο πρωτάθλημα αλλα η κούραση και η απειρία του στέρησαν την νίκη.

Ακριβώς οι ίδιες συνθήκες επικράτησαν και στην 2η Σκακιέρα όπου ο ΛΙΟΛΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ αντιμετώπιζε τον Πρωταθλητή Ελλάδος ΒΑΡΔΑΚΑ ΓΡΗΓΟΡΗ (0-1) όχι μονο κατάφερε να αποσπάσει τα καλύτερα σχόλια για την απόδοση του «Πραγματικός Μαχητής» αλλα και η σκακιέρα έδειχνε συνεχεία το σύμβολο της ισοπαλίας όπου τελικά η πίεση του χρόνου τον έκανε να υποκύψει σε λάθος με αποτέλεσμα να του στερήσει τον μισό βαθμό της ισοπαλίας.

Στην 3η Σκακιέρα ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜ. – ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΑΣΤΕΡ. (0-1) ήταν ένα ντέρμπι με ισχυρούς παίκτες με τον ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟ σοβαρός και σταθερός από την Βέροια να είναι μπροστά μέχρι το μέσο της παρτίδας και έπειτα από ένα μικρό λάθος του ο αντίπαλος κατάφερε και γύρισε την παρτίδα αποσπώντας έτσι εύκολα την νίκη.

Στην 4η Σκακιέρα ΤΣΙΛΙΔΗΣ ΧΡ. – ΒΑΡΔΑΚΑΣ ΠΕΤΡΟΣ ο παίκτης της Βέροιας ΤΣΙΛΙΔΗΣ κατάφερε να πάρει εύκολη νίκη με ένα από τους πιο ισχυρούς παίκτες της κατηγορίας του και έδειξε την σκακιστικά ανοδική πορεία ενός «Νέου Ταλέντου» που μόλις άρχισε να ξεχωρίζει.

Στην  5η Σκακιέρα η έμπειρη και ισχυρή παίκτρια ΛΑΖΗ ΝΙΚΗ επικράτησε εύκολα με νίκη έναντι της επίσης ισχυρής ΣΙΒΡΥΔΟΥ ΠΟΛ. 

Και στην 6η Σκακιέρα  ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝ – ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΚΥΡ. παρόλο που θεωρήθηκε αρχικά ως ντέρμπι μεταξύ δυο ταλαντούχων κοριτσιών, έπαιξαν περισσότερο για τους θεατές παρά για τους εαυτούς τους μιας και ο αγώνας ήταν αμφίρροπος σε κάθε του στιγμή κρατώντας σε αγωνιά όλους τους θεατές και στο τέλος ενώ η ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ (ΣΟ ΒΕΡΟΙΑΣ) με ένα πιόνι και πύργο εναντίον ενός πύργου θα μπορούσε να κερδίσει και στην χειρότερη να φέρει ισοπαλία ο δαίμων της βιασύνης και της σιγουριάς που διακατέχει αυτή την κατηγορία έδωσε ως δώρο στην αντίπαλο της την νίκη. 

 

Η επομένη και τελευταία αγωνιστική της ομάδας μας είναι στις 06/12/2015 εκτός έδρας με τον ΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ.

Το πρωτάθλημα ξεκίνησε στις αρχές Νοεμβριου όπου συμμετέχουν 10 ομάδες             (Σ.Ο.ΒΕΡΟΙΑΣ,. ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ, ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ, ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ, Σ.Ο.ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ, Λ.Π.ΦΛΩΡΙΝΑ, ΣΛ ΦΛΩΡΙΝΑΣ, ΑΕ ΚΟΖΑΝΗΣ, ΓΣ ΠΟΝΤΟΚΩΜΗΣ, ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ) οι οποίες απαρτίζονται συνολικά από 6 παίκτες (4 αγόρια και 2 κορίτσια από 8 – 16 ετών). 
Μετα την 4η Αγωνιστική η ομάδα της Βέροιας είναι τεταρτη στον βαθμολογικό πινάκα (2 νίκες και 2 ήττες) με αξιώσεις για την 2η ή 3η θέση.
Στην πρώτη αγωνιστική η ομάδα της Βεροιας έχασε την ευκαιρία να πάρει την ισοπαλία εκτός έδρας με τον ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΟΣ  4,5-1,5 ΣΟ ΒΕΡΟΙΑΣ (Κέρδισε ΛΙΟΛΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ και ισοπαλία ΛΑΖΗ ΝΙΚΗ).
Στην δεύτερη και τρίτη αγωνιστική η ομάδα της Βέροιας απέσπασε εύκολες νίκες με την Α.Ε. Κοζάνης και τον Γ.Σ Ποντοκωμης με το ισχυρό σκορ 4,5-1,5 
Στην 4η αγωνίστηκε εντός έδρας με την πρώτη και υποψήφια πρωταθλήτρια ομάδα Σ.Ο. Κατερίνης όπου δυστυχώς έχασε με 4-2 ένα σκορ που όπως παραδεχτήκαν και παράγοντες της Κατερίνης δεν αντιπροσώπευε την εικόνα της Βέροιας μιας και μέχρι το τέλος η ισοπαλία μεταξύ των δυο ομάδων και με πλεονέκτημα της Βέροιας για πιθανή νίκη ήταν αυτό που κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο. 
Αναλυτικά στον αγώνα με την Κατερίνη έπαιξαν σην 1η Σκακιέρα: ΛΑΖΗΣ ΘΕΟΔ. – ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ ΙΩΑΝ (0-1). Παρόλο που οι αρχικές προβλέψεις ήταν για ήττα του ΛΑΖΗ στο σκακιστικό όμως τερέν ο ΛΑΖΗΣ έδειξε πολύ καλά προετοιμασμένος με αποτέλεσμα να κυριαρχήσει στο παιχνίδι έναντι στον πιο ισχυρό παίκτη όλων των ομάδων που συμμετείχαν στο πρωτάθλημα αλλα η κούραση και η απειρία του στέρησαν την νίκη. Ακριβώς οι ίδιες συνθήκες επικρατήσαν και στην 2η Σκακιέρα όπου ο ΛΙΟΛΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ αντιμετώπιζε τον Πρωταθλητή Ελλάδος ΒΑΡΔΑΚΑ ΓΡΗΓΟΡΗ (0-1) όχι μονο κατάφερε να αποσπάσει τα καλυτέρα σχόλια για την απόδοση του «Πραγματικός Μαχητής» αλλα και η σκακιέρα έδειχνε συνεχεία το σύμβολο της ισοπαλίας όπου τελικά η πίεση του χρόνου τον έκανε να υποκύψει σε λάθος με αποτέλεσμα να του στερήσει τον μισό βαθμό της ισοπαλίας. Στην 3η Σκακιέρα ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜ. – ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΑΣΤΕΡ. (0-1) ήταν ένα ντέρμπι με ισχυρούς παίκτες με τον ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟ σοβαρός και σταθερός από την Βέροια να είναι μπροστά μέχρι το μέσο της παρτίδας και έπειτα από ένα μικρό λάθος του ο αντίπαλος κατάφερε και γύρισε την παρτίδα αποσπώντας έτσι εύκολα την νίκη. Στην 4η Σκακιέρα ΤΣΙΛΙΔΗΣ ΧΡ. – ΒΑΡΔΑΚΑΣ ΠΕΤΡΟΣ ο παίκτης της Βέροιας ΤΣΙΛΙΔΗΣ κατάφερε να πάρει εύκολη νίκη με ένα από τους πιο ισχυρούς παίκτες της κατηγορίας του και έδειξε την σκακιστικά ανοδική πορεία ενός «Νέου Ταλέντου» που μόλις άρχισε να ξεχωρίζει. Στην  5η Σκακιέρα η έμπειρη και ισχυρή παίκτρια ΛΑΖΗ ΝΙΚΗ επικράτησε εύκολα με νίκη έναντι της επίσης ισχυρής ΣΙΒΡΥΔΟΥ ΠΟΛ.  Και στην 6η Σκακιέρα  ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝ – ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΚΥΡ. παρόλο που θεωρήθηκε αρχικά ως ντέρμπι μεταξύ δυο ταλαντούχων κοριτσιών, έπαιξαν περισσότερο για τους θεατές παρά για τους εαυτούς τους μιας και ο αγώνας ήταν αμφίρροπος σε κάθε του στιγμή κρατώντας σε αγωνιά όλους τους θεατές και στο τέλος ενώ η ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ (ΣΟ ΒΕΡΟΙΑΣ) με ένα πιόνι και πύργο εναντίον ενός πύργου θα μπορούσε να κερδίσει και στην χειρότερη να φέρει ισοπαλία ο δαίμων της βιασύνης και της σιγουριάς που διακατέχει αυτή την κατηγορία έδωσε ως δώρο στην αντίπαλο της την νίκη.  
Η επομένη και τελευταία αγωνιστική της ομάδας μας είναι στις 06/12/2015 εκτός έδρας με τον ΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ.

ΑΗΤΗΤΗ Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ Σ.Ο. ΒΕΡΟΙΑΣ

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ ΣΤΟΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ

Σ.Ο. ΒΕΡΟΙΑΣ  9,5 – 0,0  Σ.Λ. ΦΛΩΡΙΝΑΣ

                       

Την Κυριακή 15 Φεβρουαρίου διεξήχθη η 2η αγωνιστική του προκριματικού ομίλου σκάκι A’ Εθνικής Κεντροδυτικής Μακεδονίας 2015.

 

Η ομάδα του Σ.Ο. ΒΕΡΟΙΑΣ συνεχίζει την ανοδική της πορεία ύστερα από την σαρωτική νίκη, εντος έδρας,  εναντια στην ομάδα της Σ.Λ. Φλώρινας.

Με το βαρυ σκορ 9,5 -0,0 οι αθλητές της Βεροιας κυριάρχησαν εναντίον των αντιπάλων τους κάνοντας σκακιστικό περίπατο στον αγωνιστικό χώρο.

Η αισιοδοξία και η μαχητικότητα των παικτών του Σ.Ο. ΒΕΡΟΙΑΣ ήταν αυτή που κυριάρχησε κατά την διάρκεια του αγώνα. Αρχικά για ακόμη μια φορα οι έφηβοι της Βέροιας έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό αφού απέσπασαν μέσα στο πρώτο δίωρο μαζί με την γυναικεία σκακιέρα τους πρώτους 6 πόντους . Στην 5η (γυναίκεια) σκακιέρα η ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ ΣΥΜΕΛΑ κάνει την επανεμφάνιση της μετα από χρονια απουσίας αποσπώντας μαζί με την ΛΑΖΗ ΝΙΚΗ στην 6η σκακιέρα τους πρώτους δυο βαθμούς για την ομάδα. Στην συνεχεία στην 7η & 10η σκακιέρα αναλαμβάνουν τα αδέλφια και οι πιο μικροί της ομάδας ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ & ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ με καθαρά τακτικά παιχνίδια να κυριαρχήσουν άνετα έναντι των αντιπάλων τους. Τέλος  ΠΕΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ & ΛΑΖΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ αντίστοιχα στην 8η & 9η σκακιέρα με απολυτή σοβαρότητα στο παιχνίδι τους απέσπασαν θεαματικές νίκες.

 Την συνεχεία του θριάμβου ανέλαβαν οι ανδρικές σκακιέρες, όπου από την 2η σκακιέρα ο Βετεράνος του Σκακιού ΤΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΒΛΑΔΗΜΗΡΟΣ  πηρε μια εύκολη νίκη και την συνεχεία ανέλαβε στην 3η σκακιέρα ο νεότερος ΙΓΝΑΤΙΑΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ με μια μαχητική παρτίδα όπου επικρατούσε σχεδόν από την αρχή του παιχνιδιού. Η αναπάντεχη ισοπαλία του ΕΥΓΕΝΙΑΔΗ ΓΕΩΡΓΙΟΥ, καθώς στο περισσότερο διάστημα της παρτίδας είχε πλεονέκτημα θέσης, προήλθε λογω της κούρασης (4 ώρες διάρκεια παρτίδας). Τέλος στην 1η σκακιέρα ύστερα από διάρκεια παιχνιδιού 5 ωρών ο  ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ επικράτησε του αντίπαλου του σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι με ένα ωραίο συνδυασμό τεσσάρων κινήσεων που οδήγησε σε ματ τον αντίπαλο βασιλιά.

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Ο Σ.Ο ΒΕΡΟΙΑΣ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΘΕΣΗ

ΣΩΜΑΤΕΙΟ

ΒΑΘΜΟΙ

ΠΟΝΤΟΙ

ΑΓΩΝΕΣ

1

Σ.Ο.Βέροιας

4,0

17,0

2

2

Ο.Σ. Γιαννιτσών

4,0

14,5

2

3

Σ.Ο. Κατερίνης

3,0

13,5

2

4

Λ.Π.Φλώρινας

3,0

11,5

2

5

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

2,0

13,0

2

6

Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

2,0

12,0

2

7

Σ.Ο.Π.Κ.Δ.Κατερίνης

1,0

7,5

2

8

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

1,0

6,0

2

9

Γ.Σ. Ποντοκώμης

1,0

6,0

1

10

Σ.Λ. Φλώρινας

1,0

5,0

1

11

Α.Ε.Κοζάνης

0,0

3,0

2

 

Ο 3ος Γύρος του πρωταθλήματος θα διεξαχθεί την Κυριακή 1 Μαρτίου 2015 με τον ΣΟ ΒΕΡΟΙΑΣ να αντιμετωπίζει, εκτός έδρας, την πολύ ισχυρή ομάδα του Ο.Σ. ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 

       ΘΡΙΑΜΒΕΥΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ Σ.Ο ΒΕΡΟΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΣΤΗΝ Α' ΕΘΝΙΚΗ

 Με Νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές  της υποχρεώσεις την  Κυριακή 18 Ιανουαρίου 2015 η σκακιστική ομάδα του  Σ.Ο ΒΕΡΟΙΑΣ καθώς νίκησε εύκολα εκτός έδρας την  αντίστοιχη Α.Ε. Κοζάνης με σκορ 2,5 – 7,5  για τον 1ο    γύρο του Προκριματικού Ομίλου της Α’ Εθνικής ΚΔ  Μακεδονίας 2015.

 
 Η ομάδα του Σ.Ο. ΒΕΡΟΙΑΣ ξεκίνησε πολύ δυναμικά    στο σύνολο των 10 σκακιερων  επικρατώντας μόλις στο  πρώτο δίωρο στις 5 εφηβικές σκακιέρες της κάνοντας την  αρχή στην 9η σκακιέρα με τον ΛΑΖΗ ΘΕΟΔΩΡΟ να  αλωνίζει την σκακιέρα με τα κομμάτια του.
 
 
Έπειτα ακλούθησε η νίκη της πιο μικρής της ομάδας  ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑΣ στην 7η σκακιέρα με το υποδειγματικό ματ βασίλισσας και πύργου.  Στην συνεχεία  ακολούθησε ο ιδανικός συνδυασμός ματ με βασίλισσα και πιόνι που έκανε ο ΠΕΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ στην 8η σκακιέρα παρόλο τις υποχρεώσεις του ως μαθητής Γ’ Λυκείου αντί για χαλάρωμα της Κυριακής ακολούθησε το αγωνιστικό πρόγραμμα της ομάδας. Τέλος στην 6η σκακιέρα η έμπειρη και ταλαντούχα ΛΑΖΗ ΝΙΚΗ επικράτησε επί της αντίπαλου της με έντονα στοιχεία τακτικής και στρατηγικής όπως και ο συμπαίκτης της στην 10η σκακιέρα ο ταλαντούχος ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ όπου καθοδήγησε τον αντίπαλο του με το υψηλού επίπεδου στρατηγικής  του σε πανωλεθρία του αντίπαλου.
 
Το δύσκολο Ρόλο στην Γυναικεία σκακιέρα ανέλαβε η νεοφώτιστη ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ ΧΑΡΑ που παρα την ταλαιπωρία που είχε με την υγεία της (γρίπη & πυρετό) κατάφερε να αφήσει καλές εντυπώσεις  με την μαχητικότητα της.
 
Οι Ανδρικές σκακιέρες με την εμπειρία και την θέληση για ένα καλο ξεκίνημα της ομάδας απέσπασαν 2,5 βαθμούς. Το πλεονέκτημα των ήδη 5 πόντων που είχαν από τους μικρούς συναθλητές τους, έδωσε την άνεση στους άνδρες να χαλαρώσουν από το άγχος και να αποδώσουν καλυτέρα. Από τους άνδρες ξεχώρισε το παιχνίδι στην 2η σκακιέρα του ΚΑΔΟΓΛΟΥ Ν. με έντονο το στοιχείο της τακτικής (θυσίες) κλπ. ενώ στην 1η, 3η & 4η σκακιέρα αντίστοια ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ Α. ΤΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ Β. & ΕΥΓΕΝΙΑΔΗΣ Γ. κινήθηκαν περισσότερο στρατηγικά. 

7ο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Κ.Δ. Μακεδονίας 2014

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014 στην πόλη της Πτολεμαΐδας το 7ο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Κ.Δ. Μακεδονίας 2014 που διοργάνωσαν οι σκακιστικοί σύλλογοι Πτολεμαΐδας Σ.Ο.Π. «Πτολεμαίος», Σ.Α.Π.«Σκακιστάκος» και Σ.Ο.Π.«Δούρειος Ίππος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ.  Στους αγώνες συμμετείχαν τετραμελείς ομάδες μαθητών Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων, που προκρίθηκαν από τα αντίστοιχα τοπικά σχολικά πρωταθλήματα των 9 νομών της Κεντροδυτικής Μακεδονίας. Οι αγώνες διεξήχθησαν στο ξενοδοχείο «IOANNOY RESORT» και συνολικά συμμετείχαν 37 ομάδες Δημοτικών και 14 Γυμνασίων-Λυκείων. Ο αριθμός των αγωνιζομένων έφτασε στους 218 μαθητές και μαθήτριες, ενώ μαζί με τους γονείς, συνοδούς, προπονητές και διαιτητές οι παριστάμενοι ξεπέρασαν συνολικά τα 400 άτομα

Αναλυτικά οι θέσεις που κατέλαβαν τα σχολεία του Νομου μας και οι βαθμοί:

ΔΗΜΟΤΙΚΑ

ΘΕΣΗ

 ΣΧΟΛΕΙΟ

ΒΑΘΜΟΙ

14η

 12ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΒΕΡΟΙΑΣ Β΄

6

16η

 9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΒΕΡΟΙΑΣ Γ΄

6

18η

 12ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΒΕΡΟΙΑΣ Α΄

6

20η

 4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΒΕΡΟΙΑΣ Α΄

5

29η

 10ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΒΕΡΟΙΑΣ

4

31η

 9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΒΕΡΟΙΑΣ Β΄

3

35η

 9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΒΕΡΟΙΑΣ Α΄

2

 

ΛΥΚΕΙΑ

ΘΕΣΗ

 ΣΧΟΛΕΙΑ

ΒΑΘΜΟΙ

 1ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ

7


Την πρόκριση για το Πανελλήνιο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην Ερέτρια στις 25-27 Απριλίου 2014 κατέκτησαν τα παρακάτω σχολεία:

Δημοτικά: Ιδιωτικό «Πλάτων Κατερίνης», 6ο Φλώρινας, 6ο Πτολεμαΐδας, 13ο Σερρών και 2ο Πρότυπο Πειραματικό Φλώρινας.
Γυμνάσια: 1ο Φλώρινας, 5ο Πτολεμαΐδας και 2ο Πτολεμαΐδας.
Λύκεια: 3ο Γενικό Πτολεμαΐδας,
1ο Γενικό Βέροιας, 1ο Γενικό Φλώρινας, 4ο Γενικό Κατερίνης, 1ο Γενικό Γιαννιτσών και 1ο Γενικό Κοζάνης.

Επισυνάπτονται τα αναλυτικά αποτελέσματα ανά κατηγορία.

Σημείωση: Φωτογραφίες από τους αγώνες μπορείτε να βρείτε εδώ.

8o Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Κ.Δ. Μακεδονίας 2014

 

   Την Κυριακή 9 Μαρτίου 2014 διεξήχθη στις Σέρρες 
 το 8ο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι  Κεντροδυτικής Μακεδονίας 2014. Τους αγώνες -  που πραγματοποιήθηκαν στις εγκαταστάσεις των  ξενοδοχείων "Acropol-Alexander" (5ο χλμ εθνικής  οδού Σερρών – Θεσσαλονίκης)- διοργάνωσαν το τμήμα  σκάκι του Π.Σ.Σ. Κηφισιάς Σερρών σε συνεργασία  με την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και  Δυτικής Μακεδονίας. Συμμετείχαν 230 παιδιά όλων  των ηλικιών (από νήπια μέχρι λύκειο) από τους 9  Νομούς της Κ.Δ. Μακεδονίας (Καστοριά-Κοζάνη-  Φλώρινα-Σέρρες-Κιλκίς-Γρεβενά-Πιερία-Ημαθία-        Πέλλα).
 Συνολικά πραγματοποιήθηκαν 11 διαφορετικά  τουρνουά με ελβετικό σύστημα 7 γύρων, ανάλογα με τη σχολική τάξη των μαθητών, από τα Νήπια μέχρι και την ενιαία κατηγορία του Λυκείου. 

 

Μεγάλη επιτυχία είχε η παρουσία των μαθητών του Νομου μας αφού κατέκτησαν συνολικά  6 μετάλλια από τα οποια ήταν: 3 Χρυσά, 2 Αργυρά και 1 Χάλκινο.

Αναλυτικά οι θέσεις που έλαβαν οι μαθητές μας ανά τάξη ήταν :

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΗΠΙΑ

ΘΕΣΗ

 ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

 ΒΑΘΜ.

 ΣΧΟΛΕΙΟ

 1η

ΜΠΑΤΑΝΗΣ ΘΩΜΑΣ

5

1ο ΝΗΠ. ΒΕΡΟΙΑΣ

2η 

ΠΑΛΟΥΚΙΔΗΣ ΑΝΕΣΤΗΣ

5

2ο  ΝΗΠ. ΒΕΡΟΙΑΣ

ΝΑΚΙΤΣΑΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ

1,5

2ο ΝΗΠ.. ΒΕΡΟΙΑΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

(ΑΓΟΡΙΑ)

ΘΕΣΗ

 ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

 ΒΑΘΜ.

 ΣΧΟΛΕΙΟ

 1η

ΛΙΟΛΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

6,5

9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

8η

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

3,5

9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

9η

ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ

3,5

9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

12η

ΚΑΡΑΪΣΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

3,5

1ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

14η

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

3

9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

15η

ΘΕΟΛΟΓΙΔΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ

3

2ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

20η

ΤΟΛΙΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

1

9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 (ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

ΘΕΣΗ

 ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

 ΒΑΘΜ.

 ΣΧΟΛΕΙΟ

 6η

ΜΑΖΙΝΗ ΣΤΕΦΑΝΙΑ

0,5

 1ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

 (ΑΓΟΡΙΑ)

ΘΕΣΗ

 ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

 ΒΑΘΜ.

 ΣΧΟΛΕΙΟ

 7η

ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

4

12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

8η

ΛΑΦΑΡΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

4

5ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

10η

ΜΠΛΑΤΣΙΩΤΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

4

12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 13η

 ΜΠΑΤΑΝΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
 4 1ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

15η

ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

3,5

10ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

18η

ΝΑΚΙΤΣΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

3

2ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

23η

ΚΑΡΑΝΙΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

3

2ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 (ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

ΘΕΣΗ

 ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

 ΒΑΘΜ.

 ΣΧΟΛΕΙΟ

 2η

ΤΟΛΙΚΑ ΝΙΚΟΛΕΤΑ

4

9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 5η

ΚΑΦΕΤΖΗ ΙΩΑΝΝΑ

2

 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

(ΑΓΟΡΙΑ)

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

 ΒΑΘΜ.

 ΣΧΟΛΕΙΟ

 10η

ΤΣΙΛΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

5,5

10ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

12η

ΚΑΡΑΦΕΝΤΖΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

3,5

1ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

23η

ΜΠΡΑΝΙΩΤΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ

2,5

ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΒΕΡΟΙΑΣ

24η

ΓΚΟΥΤΡΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

2

5ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

(ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

ΘΕΣΗ

 ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

 ΒΑΘΜ.

 ΣΧΟΛΕΙΟ

 1η

ΜΠΑΖΟΥΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ

4,5

12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 4η

ΕΥΘΥΜΙΑΔΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ

4

 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

5η

ΒΟΥΡΛΟΥ ΕΡΙΦΥΛΗ

3,5

9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

11η

ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΑΒΡΙΕΛΑ-ΣΤΥΛΙΑΝΗ

2,5

9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Δ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

(ΑΓΟΡΙΑ)

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

 ΒΑΘΜ.

 ΣΧΟΛΕΙΟ

 14η

ΚΑΦΕΤΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

4

9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

15η

ΚΩΣΤΟΥΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

4

9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

16η

ΛΙΟΛΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

4

9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

19η

ΤΖΑΛΙΛΗΣ ΡΑΦΑΗΛ

4

8ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

22η

ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

3,5

16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

28η

ΤΣΙΑΜΗΤΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

3

12ο ΔΗΜ.ΒΕΡΟΙΑΣ

29η

ΔΙΠΛΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

3

16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

34η

ΚΑΡΑΝΙΚΑΣ ΝΙΚΟΑΟΣ

2,5

2ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

35η

ΚΟΥΓΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

2,5

1ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

(ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

 ΒΑΘΜ.

 ΣΧΟΛΕΙΟ

 6η

ΚΟΥΣΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ

3,5

16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 10η

ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΑΡΙΛΕΝΑ

 2,5

14ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

12η

ΓΚΙΛΤΖΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ

2

16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

13η

ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΛΕΑΝΑ

2

14ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ε' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

(ΑΓΟΡΙΑ)

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

 ΒΑΘΜ.

 ΣΧΟΛΕΙΟ

 5η

ΠΙΠΕΡΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

5

4ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

9η

ΤΣΙΑΜΗΤΡΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

4

12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

10η

ΜΠΑΖΟΥΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

4

12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

12η

ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

4

12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

23η

ΤΣΑΜΗΤΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

3

9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

25η

ΒΟΥΡΛΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ

2

9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

(ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

 ΒΑΘΜ.

 ΣΧΟΛΕΙΟ

5η

ΚΑΜΠΙΣΙΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

3,5

12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

9η

ΓΙΔΙΩΤΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ

2,5

12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΤ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

(ΑΓΟΡΙΑ)

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

 ΒΑΘΜ.

 ΣΧΟΛΕΙΟ

 5η

ΚΑΡΑΣΑΛΙΔΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ

4,5

ΔΗΜ. ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ

 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΤ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

 (ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

 ΒΑΘΜ.

 ΣΧΟΛΕΙΟ

 5η

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ ΧΑΡΑ-ΣΥΜΕΛΑ

2

14ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

(ΑΓΟΡΙΑ)

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

 ΒΑΘΜ.

 ΣΧΟΛΕΙΟ

 10η

ΜΑΧΜΟΥΤΛΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

4

1ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

18η

ΚΑΜΠΙΣΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

2

 

19η

ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ

2

1ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

 (ΑΓΟΡΙΑ)

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

 ΒΑΘΜ.

 ΣΧΟΛΕΙΟ

 3η

ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ

5

1ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

Στην Κατηγορία του Λυκείου έχουν ήδη προκριθεί για τα Πανελλήνια οι μαθητές (ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ, ΤΖΙΑΒΟΥ ΡΑΦΑΗΛΙΑ, ΣΚΟΥΦΙΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ & ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ) του 1ου Γενικού Λυκείου Βεροιας αφού κατέκτησαν την 2η Θέση στο 7Ο ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΕΝΤΡΟΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ 2014

 

Τέλος στα Πανελλήνια προκρίνονται οι τρεις πρώτοι κάθε κατηγορίας.

7ο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Κ.Δ. Μακεδονίας 2013

Την Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013 διεξήχθη στις Σέρρες το 7ο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Κεντροδυτικής Μακεδονίας 2013. Τους αγώνες -που πραγματοποιήθηκαν στις εγκαταστάσεις των ξενοδοχείων "Acropol-Alexander" (5ο χλμ εθνικής οδού Σερρών – Θεσσαλονίκης)- διοργάνωσαν το τμήμα σκάκι του

Π.Σ.Σ. Κηφισιάς Σερρών σε συνεργασία με την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας. Συμμετείχαν 259 παιδιά όλων των ηλικιών (από νήπια μέχρι λύκειο) από τους 9 Νομούς της Κ.Δ. Μακεδονίας (Καστοριά-Κοζάνη-Φλώρινα-Σέρρες-Κιλκίς-Γρεβενά-Πιερία-Ημαθία-Πέλλα). Συνολικά πραγματοποιήθηκαν 9 διαφορετικά τουρνουά με ελβετικό σύστημα 7 γύρων (ένα τουρνουά διεξήχθη με σύστημα «πουλ»), ανάλογα με τη σχολική τάξη των μαθητών, από τα Νήπια μέχρι και την ενιαία κατηγορία του Λυκείου. 

Μεγάλη επιτυχία είχε η παρουσία των μαθητών του Νομου μας αφού κατέκτησαν συνολικά 12 μετάλλια από τα οποια ήταν: 2 Χρυσά, 5 Αργυρά και 5 Χάλκινα. Αναλυτικά οι θέσεις που έλαβαν οι μαθητές μας ανά τάξη ήταν :

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΗΠΙΑ

ΘΕΣΗ
 ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΒΑΘΜ.ΣΧΟΛΕΙΟ
 ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ
4
 9ο ΝΗΠ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

(ΑΓΟΡΙΑ)

ΘΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΒΑΘΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ
 3η ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 412ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 4η ΔΕΛΑΝΤΩΝΗΣ 4 1ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 5ηΛΑΦΑΡΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
45ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
ΜΠΛΑΤΣΙΩΤΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
 412ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
310ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 (ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

ΘΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΒΑΘΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ
 3η ΚΑΛΑΪΤΖΙΔΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 3,5
 ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 4η ΣΑΡΙΟΓΛΟΥ ΔΑΝΑΗ
 3 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

(ΑΓΟΡΙΑ)

ΘΕΣΗΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ
 6ηΤΣΙΑΡΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
4
 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

(ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

ΘΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΒΑΘΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ
 1ηΜΠΑΖΟΥΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
5,5
12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 2ηΕΥΘΥΜΙΑΔΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ
 4,5 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 3ηΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΑΒΡΙΕΛΑ
4,59ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
ΒΟΥΡΛΟΥ ΕΡΙΦΥΛΗ
3,5
9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

ΜΑΡΑΒΕΛΑΚΗ ΕΛΕΝΗ
2
9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

(ΑΓΟΡΙΑ)

ΘΕΣΗΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ
 2ηΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ5,5
 ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΕΚΠ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 7ηΤΣΙΑΜΗΤΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
4,5 12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 8ηΚΩΣΤΟΥΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
 4,5 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 11ηΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
 4 16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 12ηΚΑΪΣΕΡΛΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
 416ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 14ηΚΑΦΕΤΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
3,5
9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 19ηΖΟΥΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
 31ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

(ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

ΘΕΣΗΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ
 7ηΓΚΙΟΡΤΖΗ ΡΑΦΑΗΛΙΑ3,5
9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 15ηΚΟΥΣΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ
2,5
 16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 16ηΓΚΙΛΤΖΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ
 2,5 16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 18ηΚΑΣΑΠΗ ΜΑΡΙΝΑ
 2 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Δ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

(ΑΓΟΡΙΑ)

ΘΕΣΗΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ
 2ηΠΙΠΕΡΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
6
4ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 9ηΤΣΙΑΜΗΤΡΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
4 12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 13ηΜΠΑΖΟΥΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
 3 12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 17ηΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ  2,5 12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 18ηΒΟΥΡΛΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ
 2,59ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 (ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

ΘΕΣΗΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ
 5ηΚΑΜΠΙΣΙΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ3,5
12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 6ηΓΙΔΙΩΤΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ
3,5
 12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ε' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

(ΑΓΟΡΙΑ)

ΘΕΣΗΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ
 1ηΚΑΡΑΣΑΛΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
6,5
ΜΑΚΡΟΧΩΡΙ

(ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

ΘΕΣΗΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ
 3ηΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ ΧΑΡΑ  2,514ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΤ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

(ΑΓΟΡΙΑ)

ΘΕΣΗΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ
 12ηΚΑΜΠΙΣΙΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ4
12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 16ηΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ
 3,5 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

(ΑΓΟΡΙΑ)

ΘΕΣΗΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ
 5ηΚΑΛΑΪΤΖΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
4
3ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 6ηΚΑΣΑΠΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ
 3 1ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

(ΑΓΟΡΙΑ)

ΘΕΣΗΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ
 2ηΠΡΟΚΟΠΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
5,5
1ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 4ηΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
 4 2ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 5ηΔΕΛΑΝΤΩΝΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
 4 3ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΛΥΚΕΙΟΥ

(ΑΓΟΡΙΑ)

ΘΕΣΗΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ
 10ηΤΣΙΒΑΛΙΔΗΣ ΔΩΡΟΘΕΟΣ
2,5
1ο ΕΠΑΛ. ΒΕΡΟΙΑΣ

(ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

ΘΕΣΗΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ
 1ηΠΡΟΚΟΠΙΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ
6
1ο ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
 3ηΤΣΙΑΒΟΥ ΡΑΦΑΗΛΙΑ 41ο ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ

Οι μαθητές που προκρίθηκαν [τα 3 πρώτα αγόρια (1η εως 3η θέση) + 2 πρώτα κορίτσια  (1η εως 2η θέση) από κάθε τάξη] από τους αγώνες θα εκπροσωπήσουν την Ένωση στο 25ο Πανελλήνιο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα 2013 που θα διεξαχθεί από 27 έως και τις 29 Απριλίου στην Ερέτρια της Ευβοίας.

Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Ν. Ημαθίας 2013

Το Σαββατο 9 Φεβρουαρίου 2013 διεξήχθη το Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Ν. Ημαθίας. Οι αγώνες, τους οποίους διοργάνωσε ο Σκακιστικος Ομιλος Βεροιας, φιλοξενήθηκαν στα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Βέροιας - Ι. Σαφαρίκα - Ι. Μπαρμπαρούση στο κτιριο του δημοτικου σχολείου. Στους αγώνες έλαβαν μέρος 80 μαθητές και μαθήτριες ενώ μαζί με τους διοργανωτές, γονείς, συνοδούς και προσκεκλημένους, υπολογίζεται ότι στο χώρο των αγώνων παρευρέθηκαν συνολικά περισσότερα από 130 άτομα, σε μια εκδήλωση που έδειξε ότι δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από την αντίστοιχη Πανελλήνια διοργάνωση. Στο αγωνιστικό κομμάτι, διεξήχθησαν 10 διαφορετικά τουρνουά με ελβετικό σύστημα 5 γύρων, ανάλογα με τη σχολική τάξη των μαθητών, από τα Νήπια μέχρι και την ενιαία κατηγορία του Λυκείου.

 Το χώρο των αγώνων επισκέφτηκαν ο Αντιδήμαρχος Δημοτικών Ενοτήτων & Πολιτικής Προστασίας κος ΤΣΙΑΜΗΤΡΟΣ ΝΙΚΟΣ ενώ στην τελετή λήξης έδωσαν το παρόν, βραβεύοντας τους νικητές: Οι Προεδροι Συλλογων Γονεων  & Κηδεμονων κ. ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, κ. ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ και ο Διευθυντης του 9ου Δημ. Σχολείου Βεροιας κ. ΓΚΙΟΡΤΖΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ.

(Πηγη:"Οι φωτογραφίες είναι της φωτογράφου του kathemera.gr, Γεωργίας Μαρτίκα")

 Συγκεντρωτικά αποτελέσματα ανά κατηγορία και στην ένδειξη θέση αποτελέσματα κατάταξης ανά κατηγορία αγοριών - κοριτσιών.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΗΠΙΑ

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΒΑΘΜ.ΣΧΟΛΕΙΟ
 1 ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ
2,5
 9ο ΝΗΠ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 2 ΚΑΡΑΦΕΝΤΖΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
 2,5 1ο ΝΗΠ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΒΑΘΜ.ΘΕΣΗ
 ΣΧΟΛΕΙΟ
 1 ΛΑΦΑΡΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
 5 1η (Α)5ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 2 ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
4
2η (Α)
12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 3 ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 3,5  3η (Α) 10ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 4 ΣΑΡΙΟΓΛΟΥ ΔΑΝΑΗ 3 1η (Κ) 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 5 ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
 3 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
6
 ΔΕΛΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
 3 1ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
7
 ΣΑΡΑΝΤΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
 2,5 16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
8
 ΜΠΑΝΤΗ ΒΙΚΤΩΡΙΑ
2,5
 2η (Κ)
16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 9 ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
2,5
 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 10 ΜΠΛΑΤΣΙΩΤΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
 2 12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
11
 ΜΠΙΖΕΤΑ ΓΕΩΡΓΙΑ
 1,53η (Κ)
 16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 12 ΚΑΡΑΤΟΛΙΟΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ
1,5
 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 13 ΝΙΩΠΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
1
 16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 14 ΟΡΔΟΥΛΙΔΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ0
  

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

 Α/ΑΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ.ΘΕΣΗ
 ΣΧΟΛΕΙΟ
 1 ΜΠΑΖΟΥΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
 51η (Κ)
 12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 2 ΚΑΡΑΦΕΝΤΖΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
4
 1η (Α) 1ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 3 ΤΣΙΑΡΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ  3  2η (Α)  9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
4
 ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΑΒΡΙΕΛΑ 3 2η (Κ)
 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 5 ΕΥΘΥΜΙΑΔΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ 33η (Κ)
9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 6 ΠΑΤΣΙΚΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ
 3 3η (Α)
 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 7 ΦΛΩΡΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 3  16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 8 ΜΩΥΣΙΔΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ
 3  5ο ΔΗΜ.  ΒΕΡΟΙΑΣ
 9 ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
 2  12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 10 ΒΟΥΡΛΟΥ ΕΡΙΦΥΛΗ
2
 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 11 ΑΘΑΝΑΣΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
1
  1ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 12 ΜΑΡΑΒΕΛΑΚΗ ΕΛΕΝΗ
 1  9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 13 ΟΡΔΟΥΛΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 0  

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

 Α/ΑΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ.ΘΕΣΗ
 ΣΧΟΛΕΙΟ
 1 ΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ41η (Α)
 ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΕΚΠ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 2 ΚΩΣΤΟΥΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
4
 2η (Α) 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 3 ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 3,5 3η (Α)
 16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 4 ΓΚΙΟΡΤΖΗ ΡΑΦΑΗΛΙΑ 3,5 1η (Κ)  9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 5 ΜΩΥΣΙΔΟΥ ΑΡΤΕΜΙΑ
 32η (Κ)
5ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 6 ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
3
 1ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 7 ΚΑΪΣΕΡΛΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
 2,5 16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 8 ΚΑΡΥΠΙΔΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ  2,5  5ο ΔΗΜ.  ΒΕΡΟΙΑΣ
 9 ΤΣΙΑΜΗΤΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
 2  12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 10 ΜΠΙΖΕΤΑ ΑΘΗΝΑ
2
 3η (Κ)
16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 11 ΚΑΡΕΛΗΣ ΑΝΑΝΙΑΣ
2
 5ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 12 ΓΚΙΛΤΖΗ ΧΡΥΣΟΥΛΑ
 1,5  16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 13 ΚΟΥΣΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ
1
 16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 14 ΣΕΡΒΕΤΑ ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ 0,5  16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Δ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΒΑΘΜ.ΘΕΣΗ
 ΣΧΟΛΕΙΟ
 1 ΠΙΠΕΡΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
4,5
 1η (Α)4ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 2 ΤΣΙΑΜΗΤΡΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
4
2η (Α)
12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 3 ΜΠΑΖΟΥΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
4
 3η (Α) 12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 4 ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 3,5
  12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 5 ΚΑΜΠΙΣΙΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
3
 1η (Κ)12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
6
 ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣΑΝΤΩΝΙΟΣ3
 12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
7
 ΒΟΥΡΛΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ
3
 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
8
 ΑΛΙΑΤΙΔΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ2,5
 2η (Κ)
12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 9 ΜΑΝΤΙΔΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
2
 ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 10 ΝΙΚΑΙ ΘΑΝΑΣ
2
 16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
11
 ΔΑΜΙΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ
2
  16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 12 ΓΙΔΙΩΤΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ
2
 3η (Κ) 12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 13 ΜΠΑΝΤΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
1,5
 16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 14 ΜΑΡΚΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗ ΦΑΝΗ
1
 14ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 15 ΤΟΥΦΕΞΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
 1 14ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 16 ΛΟΥΡΗ ΧΡΥΣΟΥΛΑ
 0,5  9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 17 ΔΑΜΙΑΛΗ ΓΕΩΡΓΙΑ
 0  16ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ε' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

 Α/ΑΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ.ΘΕΣΗ
 ΣΧΟΛΕΙΟ
 1 ΚΑΡΑΣΑΛΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
4,51η (Α)
  ΔΗΜ. ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ
 2 ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ ΧΑΡΑ
2
 1η (Κ) 14ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΤ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

 Α/ΑΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ.ΘΕΣΗ
 ΣΧΟΛΕΙΟ
 1 ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ
31η (Α)
 9ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 2 ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΦΩΤΙΟΣ3
 2η (Α) 1ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 3 ΚΑΜΠΙΣΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ  3 3η (Α)
 12ο ΔΗΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

 Α/ΑΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ.ΘΕΣΗ
 ΣΧΟΛΕΙΟ
 1 ΚΑΛΑΪΤΖΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
2,5
1η (Α)
 3ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 2 ΜΟΡΑΣ ΗΛΙΑΣ
2
 2η (Α) 6ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 3 ΑΛΙΑΤΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
2
 3η (Α)
 ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

 Α/ΑΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ.ΘΕΣΗ
 ΣΧΟΛΕΙΟ
 1 ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ4
1η (Α)
 2ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 2 ΜΟΡΑ ΜΑΡΙΑ 3
 1η (Κ) 6ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 3 ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 3
 2η (Α)
 2ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 4 ΔΕΛΑΝΤΩΝΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
 2 3η (Α)
 3ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 5 ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
 2  3ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 6 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΙΣΑΒΕΤ
 1 2η (Α)
6ο  ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

 Α/ΑΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ.ΘΕΣΗ
 ΣΧΟΛΕΙΟ
 1 ΠΑΣΙΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
4
1η (Α)
 6ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 2 ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
4
 2η (Α)
 6ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 3 ΓΕΡΑΣΙΜΙΔΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ
3 3η (Α)
 3ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 4 ΠΡΑΣΣΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
 2,5  2ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 5 ΣΟΥΜΠΟΥΡΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ 0 
3ο ΓΥΜ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΛΥΚΕΙΟΥ

 Α/ΑΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
 ΒΑΘΜ.ΘΕΣΗ
 ΣΧΟΛΕΙΟ
 1 ΤΣΙΑΒΟΥ ΡΑΦΑΗΛΙΑ3
1η (Κ)
 1ο ΛΥΚ. ΒΕΡΟΙΑΣ
 2 ΤΣΙΒΑΛΙΔΗΣ ΔΩΡΟΘΕΟΣ3
 1η (Α)
 ΕΠΑΛ ΒΕΡΟΙΑΣ
 3 ΓΚΟΤΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
3 2η (Α)
 ΕΠΑΛ ΒΕΡΟΙΑΣ
 4 ΠΑΠΟΥΤΣΟΓΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ
 2 3η (Α)
 ΕΠΑΛ ΒΕΡΟΙΑΣ
 5 ΚΟΥΚΟΥΡΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
1 ΕΠΑΛ ΒΕΡΟΙΑΣ
 6 ΤΑΡΑΛΑ ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ 0 2η (Κ)  1ο ΛΥΚ. ΒΕΡΟΙΑΣ

Ατομικό Σκακιστικό Τουρνουά  Grand Prix "Βέροια 2011"

1.  ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ: Ο Σ.Ο. Βέροιας και η Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. προκηρύσσουν το Ατομικό Σκακιστικό Τουρνουά "Βέροια 2011".

2. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Το σύστημα των αγώνων θα είναι ελβετικό 7 γύρων. Το τουρνουά θα διεξαχθεί σε δύο ομίλους:
Στον Α' όμιλο θα μπορούν να αγωνιστούν όσοι έχουν γεννηθεί πριν το 1998 (άνω των 13 ετών).
Στον Β' όμιλο θα μπορούν να αγωνιστούν όσοι έχουν γεννηθεί από το 1999 και έπειτα (κάτω των 12 ετών).

3. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Ελεύθερη συμμετοχη. Οι συμμετέχοντες από άλλες ενώσεις θα βραβευτούν ξεχωριστά ανάλογα με την κατηγορία τους (η βράβευση ισχύει μόνο για την πρώτη θέση ανά κατηγορία).

4. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Το τουρνουά θα διεξαχθεί την Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2011 και το πρόγραμμα των αγώνων θα έχει ως εξής:

 10:30-11:00

 Άφιξη συμμετεχόντων

 13:00-14:00

 Διάλειμμα(σάντουιτς-χυμός)

 11:00-11:30

 1ος γύρος

 14:00-14:30

 5ος γύρος

 11:30-12:00

 2ος γύρος

 14:30-15:00

 6ος γύρος

 12:00-12:30

 3ος γύρος

 15:00-15:30

 7ος γύρος

 12:30-13:00

 4ος γύρος

 15:30-16:00

 Απονομές

 16:00 Πέρας εκδήλωσης-αναχώρηση συμμετεχόντων


5. ΧΩΡΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Δημαρχείο Κοινότητας Μακροχωρίου, στη Δημοτική Ενότητα (πρώην Δήμος) Αποστόλου Παύλου.

6. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 10 λεπτά + 5 δευτερόλεπτα για κάθε κίνηση.

7. ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: α) βαθμοί στους αγώνες μεταξύ των ισοβάθμων (εφόσον όλοι έχουν αγωνιστεί μεταξύ τους), β) Buchholz cut-1, γ) Sonneborn-Berger, δ) άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας (στην πλήρη του ανάπτυξη).

8. ΠΑΡΑΒΟΛΑ: Όλοι οι συμμετέχοντες καταβάλλουν παράβολο ύψους 7€, ανεξαρτήτως ηλικίας.

9. ΕΠΑΘΛΑ: Κύπελλα στους 3 πρώτους του Α' ομίλου και στον πρώτο νικητή του Β' ομίλου. Μετάλλια στους 3 πρώτους κάθε κατηγορίας εφήβων (Α16, Α14, Α12, Α10, Α08) και νεανίδων (Κ16, Κ14, Κ12, Κ10, Κ08). Κύπελλα στις 3 πρώτες ομάδες της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. (όπως προκύπτει από το άθροισμα των 2 καλύτερων αποτελεσμάτων των αθλητών της ιδίας ομάδας από τον Α' και τον Β' όμιλο). Τέλος, έπαθλα θα δοθούν ξεχωριστά και για τους αθλητές άλλων ενώσεων.

10. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Οι δηλώσεις συμμετοχής των σκακιστών θα πρέπει να ολοκληρωθούν έως την Παρασκευή 25/11/2011 και να σταλούν από τους υπευθύνους κάθε σωματείου με e-mail στη διεύθυνση: chess.veria@gmail.com.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: Τηλ. 6982889197, 23310-73351 http://chess-veria.webs.com.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το τουρνουά είναι το 2ο από τα 6 τουρνουά (Καστοριά, Βέροια, Φλώρινα, Ποντοκώμη, Κατερίνη, Έδεσσα) της σειράς αγώνων «Grand-Prix 2011-2012» που διεξάγεται υπό την αιγίδα της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. Ο/Η πρώτος/-η της αθροιστικής βαθμολογίας του Α’ όμιλου που αγωνίζεται σε σωματείο της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ., ανακηρύσσεται πρωταθλητής/-τρια γρήγορου σκακιού της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. και ως έπαθλο καλύπτονται τα έξοδα συμμετοχής του/της σε ένα θερινό διεθνές τουρνουά, το οποίο ορίζεται με απόφαση της επιτροπής Grand-Prix, σύμφωνα με τον κανονισμό Grand-Prix της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ.

4th Open International Chess Tournament of Veria Hellas   2011